Zajdel Mateusz

Mateusz Zajdel

 

Tenor obdarzony piękną, ciepłą barwą głosu i znakomitym talentem aktorskim. Z powodzeniem kreuje zarówno charakterystyczne role, jak również wciela się  w postaci amantów.

Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności regularnie doskonali u pedagogów  i śpiewaków, uczył się m.in. u Romana Węgrzyna, Kałudiego Kałudowa, Heleny Łazarskiej, Ryszarda Karczykowskiego i Jagny Sokorskiej.

W latach 2008-2017 był solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, a obecnie związany jest z Polską Operą Królewska.

Od dziesięciu lat stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie dotąd wziął udział w kilkudziesięciu produkcjach, wśród których wymienić można m.in.  G. Donizettiego Lukrecja Borgia, Łucja z Lamermooru, Roberto Devereux z udziałem  E. Gruberovej; G.Verdiego Traviata, Don Carlo, Atilla; G. Pucciniego Turandot, Madama Butterfly; R. Wagnera Latający Holender, Lohengrin; P. Czajkowskiego Jolanta;  M. Musorgskiego Borys Godunow; G. Rossiniego Wilhelm Tell i S. Moniuszki Straszny dwór.

Śpiewał także w produkcjach zagranicznych teatrów m.in. Opera di Firenze, Badisches Staatstheater Karlsruhe. W sezonie artystycznym 2020/2021 wystąpi w La Monnaie  w Brukseli.

Współpracuje z polskimi i zagranicznymi dyrygentami i reżyserami: Ł. Borowiczem, G. Chmurą, J. Kasprzykiem, T. Kozłowskim, I. Dohovičem, V. Gergievem, A. Yurkevychem, S. Solteszem, H. M. Försterem oraz M. Trelińskim, M. Weissem, B. Wysocką, M. Znanieckim, D. Pountney'em, J. Lavellim, A. Heller-Lopesem, K. Jandą.

Z tenorowych partii pierwszoplanowych posiada w repertuarze m.in. Nemorina w Napoju miłosnym G. Donizettiego; Ferranda w Cosi fan tutte; Gomatza w Zaide, Pedrilla w Uprowadzeniu z Seraju i Podesty w Rzekomej ogrodniczce W. A. Mozarta; Ismaela w Nabucco i Alfreda w Traviacie G. Verdiego, Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego.

Poza partiami operowymi ma w swoim repertuarze szereg arii operowych i operetkowych, partie tenorowe z dzieł oratoryjno-symfonicznych oraz pieśni. Często występuje w koncertach realizowanych w Polsce i za granicą, występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach, Orkiestrą Filharmonii im. L. Janačka w Ostrawie.

fot. Bartek Syta

Powrót do góry