Wystawa "Style Cierpienia - Style Łaski - Style Przetrwania"

 

Informujemy, że 3 listopada o godz. 17:15 rozpocznie się ekspozycja wystawy "Style Cierpienia - Style Łaski - Style Przetrwania" autorstwa Grażyny Kielińskiej. Wystawa będzie dostępna do 11 listopada, na 45 minut przed każdym spektaklem, w foyer I piętra. Serdecznie zapraszamy.

O autorce:

Grażyna Kielińska

Urodzona w 1967 roku w Poznaniu. Dyplom obroniła w pracowni malarstwa Prof. Jerzego Kałuckiego w 1991 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w swoim rodzinnym mieście. Od tego czasu czynnie zajmuje się pracą twórczą, przede wszystkim rysunkiem i malarstwem. Sięga do różnych technik: malarstwo olejne, akwarela, pastel, rysunek piórkiem, ołówkiem. Zdarza się , że łączy różne techniki. Wybór malarstwa, obok rysunku, nie był przypadkowy. Prawie od początku swojej drogi twórczej interesowały ją granice i możliwości ich poszerzania. W swoich pracach próbuje zmierzyć się ze stwierdzeniem, że malarstwo to już tylko wyważanie otwartych drzwi. Jednak granice dostrzega nie tylko w ograniczeniach malarstwa jako takiego, ale także w tym co wiąże się z szeroko rozumianą materią. W jej obrazach sylwetka człowieka zatopiona jest w nieokreślonej przestrzeni, w której ślady istnienia odczytać można również w figurach geometrycznych, liniach ciągłych i przerywanych, równoległych i krzyżujących się. Ze świata rzeczy widzialnych często używa symbolu kolumny, ziarna, kamienia, deszczu, liścia.

Grażyna Kielińska pisze również wiersze. Po raz pierwszy opublikowała je w Pracy Dyplomowej w części pisemnej. Były one dopełnieniem jej obrazów. Wiersze towarzyszyły także obrazom, które zamieszczała w katalogach przy okazji organizowanych wystaw (Galeria Profil w Poznaniu 1994, Galeria Promocyjna PKO BP w Poznaniu 1997, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu 2007). W 2005 utwory poetyckie znalazły się w Almanachu Klubu Literackiego Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. W 2006 roku została zaproszona do publikacji w Kwartalniku Okolica Poetów, a w 2008 roku do publikacji w Protokole Kulturalnym w Poznaniu. Jej wiersze znalazły też swoje miejsce w World Poetry Yearbook 2013 i World Poetry Yearbook 2014 i 2015.

Artystka czasami śmiejąc się powtarza: „Kiedy nie maluję – piszę, kiedy nie piszę – maluję”.

Wystawy z ostatnich lat:                                                                                                                     

2013
 - Bruksela , Art Base, „Style of pain- Style of grace”
 - Poznań, Pracownia- Muzeum I.J. Kraszewskiego, „Style cierpienia – Style łaski”
 - Poznań, Galeria Rozruch, „Kilka definicji przyrody”

2014
 - Poznań, POSM nr 2, „Nowe obrazy”
 - Poznań, Hospicjum Palium, ”Możliwość ziarna- wędrujące początki”

2016
 - Poznań, Dom Kultury „Dąbrówka”, prezentacja twórczości poetyckiej i malarskiej
 - Poznań, Galeria Miejska Arsenał, ”pozaPOZNANIEM”
 - Poznań, Salon Sztuki Kreatura, „Dialog czy ucieczka”
 - Poznań, Galeria Werbalna Duck Tak, wystawa z cyklu „Fragmenty Świata”

2017
 - Poznań, Osiedlowy Dom Kultury Pod Lipami, „Kamienie i deszcz”
 - Poznań, Lagunart&ducky, Eternity Tandem
 - Czerwonak, Biblioteka Publiczna, „Kamienie”

2018
 - Konin, Galeria Wieża Ciśnień, „Łagodnie o Nieskończoności – Anegdoty o Przeznaczeniu”

2019
 - Ostrów Wielkopolski, Forum Synagoga, „Moja Gwiazda Dawida czyli Adam i Ewa w akcji”
 - Poznań, Teatr Wielki, „Style Cierpienia – Style Łaski – Style Przetrwania”

Powrót do góry