Wołosiuk Jerzy

Jerzy Wołosiuk

 

Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Szymona Kawalli (dyplom z wyróżnieniem). Był stypendystą Prezydenta Miasta Lublina oraz Ministerstwa Kultury. Współpracował z wieloma teatrami i orkiestrami w kraju i za granicą. Brał udział w międzynarodowych konkursach dyrygenckich w: Orvieto, Spoleto i Madrycie. W 2010 r. był finalistą Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Dyrygentów Operowych w Spoleto.

W latach 2006-2013 pracował w Operze Nova w Bydgoszczy, gdzie pod jego kierownictwem muzycznym odbyły się premiery opery baśniowej Jaś i Małgosia Humperdincka oraz baletu Sen nocy letniej do muzyki Mendelssohna.

Od roku 2013 związany z Operą na Zamku w Szczecinie, początkowo jako kierownik muzyczny, a od 2014 jako dyrektor artystyczny. Sprawował kierownictwo muzyczne nad premierami baletów: Ogniwa do muzyki Lutosławskiego, Dzieje grzechu do muzyki Karłowicza, Alicjaw Krainie Czarów Zycha (prapremiera), Polowanie na czarownice Cathy Marston, Dziadek do orzechów Czajkowskiego, Wieczoru Baletów Polskich do muzyki Palestra i Moniuszki oraz opery dziecięcej Historia najmniej prawdopodobna Kornowicza (prapremiera), operetki Hrabina Marica Kálmána, musicalu Crazy for You braci Gershwinów, oper Così fan tutte Mozarta i Proces Glassa oraz Dokręcanie śruby Brittena, nagrodzonej Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy spektakl w Polsce w 2016 roku”. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent wieczoru prawykonań i członek jury konkursu kompozytorskiego na mikrooperę „12 Minut dla Moniuszki”, zaś w obecnym sezonie artystycznym prowadzi tam spektakle baletowe „Damy kameliowej” w choreografii Johna Neumeiera do muzyki Chopina.

 

Fot. K. Jankiewicz

Powrót do góry