Motulewicz Joanna

Joanna Motulewicz

mezzosopran

Ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jolanty Janucik. Jest laureatką konkursów wokalnych jak : Międzynarodowy Konkurs „Grand Prix de l’Opera” w Bukareszcie, Międzynarodowy Konkurs „CantateBach” w Greifswaldzie, Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz Konkursu im. S. Moniuszki „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku.

Solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na deskach, której występuje w „Carmen” G. Bizet, „Strasznym dworze” S. Moniuszki, „Die Fledermaus” J. Straussa, „ Der Zigeunerbaron” J. Straussa, „Die Zauberflöte” W. A.Mozarta, w „Traviata” G.Verdiego, „Skrzypku na dachu” J. Bock’a oraz musicalu „Korczak” Ch. Williamsa.

W latach 2013/2015 r. była uczestniczką Akademii Operowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, na deskach której w 2015 r. zadebiutowała w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki w reż. D. Pountney’a, a w sezonie 2016/2017 wystąpiła w operze „Oniegin” P. Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, a następnie w „Carmen” G.Bizet w reżyserii Andrzeja Chyry.

Od stycznia 2015 r. związana jest z Operą we Frankfurcie nad Menem, gdzie w kolejnych sezonach wystąpiła w operze: M. Weinberga „Pasażerka”, G. Puccini „Gianni Schicchi” , „Suor Angelica”, a także „Das schlaue Füchslein” L. Janáček’a. W sezonie 2020/21 powróciła tam w operze „Penelope” G. Faure. W maju 2016 r. zadebiutowała na deskach Opery Wiedeńskiej Theater an der Wien w „Pasażerce” M. Weinberga. W sezonie 2019/2020 zadebiutowała w Operze w Graz, gdzie wystąpiła w kolejnej inscenizacji opery „ Die Passagierin” M. Weinberga. W listopadzie 2021 roku zadebiutowała partią Jezibaby w operze „Rusałka” A. Dvořák’a na deskach Opery w Bielefeld. W sezonie 2021/2022 zadebiutuje w operze w Leeds partią Bradamante w operze „Alcina” G.F.Haendla.

Współpracuje również z zespołem muzyki dawnej „Tempus” i „Il Tempo” oraz z zespołem „La Tempesta”, z którymi koncertuje w kraju i za granicą. Jej działalność artystyczna obejmuje również kompozycje oratoryjne i kantatowe. W repertuarze ma ponad 40 partii, m.in. w dziełach takich kompozytorów jak: J. S.Bach ,W.A. Mozart, L. van Beethoven, A. Dvořák, S. Moniuszko, G. Mahler, K.Szymanowski, I. Strawiński, K.Penderecki, G. Verdi, M. Bembinow.

Powrót do góry