Młody Duch Tańca

Młody Duch Tańca

“Młody Duch Tańca” projekt polsko - japoński, miał swoją prapremierę we wrześniu 2017 roku. Spektakl odniósł ogromny sukces w kraju, jak i również został zauważony na arenie międzynarodowej. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w dziedzinie baletu. Celem tego projektu jest budowanie mostów między Polską i Japonią, szczególnie w środowisku tańca i baletu. Projekt nie jest komercyjny i przewidziany na wiele lat, umacniając jeszcze bardziej więzi polsko - japońskie.

W zeszłym roku projekt został po raz pierwszy pokazany w Japonii. Był on częścią zeszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W programie zostało zaprezentowane wiele polskich akcentów, dorobek polskiego dziedzictwa narodowego oraz została wyświetlona projekcja multimedialna poświęcona tej rocznicy, którą specjalnie z tej okazji przygotował Instytut Polski w Tokio.

Tegoroczna edycja “Młodego Ducha Tańca”jest dedykowana setnej rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Najpierw 11 lipca spektakl zostanie zaprezentowany publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia spektakl po raz drugi poleci na tourneé do Japonii gdzie zaprezentuje się publiczności w Osace, Kioto i Tokio.

Należy zwrócić uwagę, że jest to wartościowy projekt, który jest polsko - japońskim przedsięwzięciem, gdzie z jednej strony pomysłodawcą i reżyserem tego spektaklu jest Wiesław Dudek, wybitny polski tancerz, pedagog, laureat Srebrnego Medalu “Gloria Artis” oraz “Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” a z drugiej strony balerina, ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka K-ballet company (Kumakawa Ballet Company) Shoko Nakamura. Ważną częścią tego projektu jest popularyzacja polskich tańców ludowych i narodowych w Japonii, tańce te będą stanowić bardzo ważną część tego spektaklu. Oprócz tego zostanązaprezentowane tańce w różnych technikach od klasycznej po stepowanie do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa znanych polskich choreografów.Innym ciekawym akcentem w tym przedstawieniu są projekcje multimedialne które pokazują przygotowania młodych artystów zza kulis oraz oddają nastrój ducha tańca autorstwa pana Janusza Marchewy.

Ostatnim etapem w 2019 roku, podsumowującym trzyletnią współpracę polsko-japońską, jak i również uczczenie wspomnianej rocznicy będzie prezentacja spektakli w Polsce.Na przełomie sierpnia i września zaprezentowane zostaną przedstawienia w Koszęcinie (30.08), Bytomiu (01.09), Wrocławiu (03.09), Poznaniu (05.09) i Warszawie (08.09).

Podczas tych spektakli młodym tancerzom będzie towarzyszyć 40-to osobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem pana Janusza Cieplińskiego.

W spektaklu wystąpi ponad 50 młodych tancerzy z Polski i Japonii, którzy w swym dorobku mają już wiele osiągnięć artystycznych oraz są posiadaczami prestiżowych nagród. Zobaczymy zwycięzcę oraz finalistów konkursu “Młody Tancerz Roku” 2019 jak i również finalistów prestiżowych konkursów Prix de Lausanne czy YAGP (Youth American Grand Prix). Serdecznie zapraszamy, emocji na pewno nie zabraknie!

Cena biletu: 15 złotych

Kalendarium

19:00  
scena duża
Powrót do góry