Mark Morouse

Mark Morouse

 

Mark Morouse urodził się w Detroit. Michigan (USA). Edukacją muzyczną rozpoczął w wieku lat dziewięciu. Karierę muzyczną rozpoczynał od nauki gry na puzonie basowym w prestiżowym Interlochen Arts Academy. Występował następnie zarówno w big bandach, jak i Filharmonii Tucson. Zdobył dyplom z wyróżnieniem z muzykologii Pomona College w Claremont w Kalifornii.

Następnie przeniósł się do Salzburga, gdzie studiował śpiew u prof. Rudolfa Knolla i kompozycję u prof. Pawła Schilhawskiego. Z wyróżnieniem ukończył studia w Mozarteum. W tym czasie rozpoczął współpracę z Salzburger Landestheater, występując m. in. na Festiwalu w Salzburgu.

Początki jego kariery solisty operowego wiążą się z teatrami w Oberhausen, Krefeld i Mönchengladbach. Obecnie jest barytonem dramatycznym Opery w Bonn. Regularnie śpiewa w niemieckimi teatrach operowych, m. in. w Bielefeld, Gelsenkirchen, Kassel, Wiesbaden, Wuppertal, Brunszwiku, Düsseldorfie i Kolonii, a także na międzynarodowych festiwalach operowych (Anglia, USA, Islandia, Austria, Włochy). Współpracował z takimi dyrygentami jak: Sir Jeffrey Tate, Gustav Kuhn, Thomas Hengelbrock, Roman Kofman, Jakov Kreizberg i Herbert von Karajan.

W swym repertuarze ma zarówno role operowe (Rigoletto, Escamillo, Tonio, Alfio, Germont, Jago, Falstaff, Amfortas), jak i pieśni, oratoria i utwory współczesne (Punch und Judy, Narcissus, Erschöpfung der Wel“, Satya Graha).

Był stypendystą Richard-Wagner-Verbandes. Za interpretację partii Króla Rogera w operze Szymanowskiego został przez krytyków nominowany do tytułu „Najlepszego śpiewaka Nadrenii-Westfalii” w 2009 roku.

 

Powrót do góry