Lekcje z Teatrem Wielkim

Byliście już w Operze, a może dopiero się wybieracie? Teraz możecie też zaprosić ją do siebie i poznać bliżej, a przy tym całkiem nieźle się bawić. Wybierzcie temat lekcji, który Was najbardziej interesuje, a my pożyczymy skrzydła od Pegaza i zjawimy się w waszej szkole.

Lekcja 1: O śpiewie, czyli jak wydobyć dźwięki i osiągnąć zamierzony efekt - Co trzeba zrobić, aby zaśpiewać i to tak, żeby nikt nie uciekł? Najpierw robimy rozgrzewkę – rozciągamy usta i kląskamy językiem. Później ćwiczymy oddechy, żeby nie zabrakło nam powietrza w kluczowym momencie. Na koniec – czekamy na znak dyrygenta. Gotowi? 3… 2… 1…. Start!

Lekcja 2: O balecie, czyli jak nie połamać nóg – Co musi zrobić tancerz baletowy, żeby się przygotować do spektaklu? Ubrać kostium? Na pewno, ale oprócz tego powinien ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Dlatego może równać się z niejednym sportowcem pod względem sprawności i tężyzny fizycznej. A rzadko który sportowiec porusza się z taką gracją. Jak nie wierzycie, to spróbujcie z nami zatańczyć.

Lekcja 3: O charakteryzacji i kostiumach, czyli co by tu zmalować – Jak to się dzieje, że na scenie może zjawić się lew albo kot w skórze człowieka? Czy można zestarzeć się w pół godziny albo zamienić się fryzurą z Nannerl – siostrą Mozarta? To wszystko jest możliwe, a my możemy Wam powiedzieć jak. Ba…, możemy nawet pokazać.

Lekcja 4: O kompozycji, czyli jak dobrze improwizować – Zdarzyło Wam się kiedyś nie przygotować do lekcji i musieliście improwizować w trakcie odpytywania? Nam też nie raz się to zdarzyło, ale akurat tym razem nie o taką improwizację chodzi. Co w takim razie będziemy robić? Będziemy komponować własny utwór muzyczny, sprawimy, że z chaosu dźwięków wyłoni się dobrze brzmiąca całość. (Lekcja szczególnie polecana grupom, które grają na instrumentach muzycznych).

Co to?

Warsztaty, które wprowadzają odbiorców w wybraną tematykę związaną z teatrem operowym, prowadzone przez artystów związanych z poznańską operą. W ciekawy sposób przekazują teorię dotyczącą śpiewu, baletu, charakteryzacji lub komponowania dzieła operowego i przekładają je na wspólne działania praktyczne.

Dla kogo?

Dla grup zorganizowanych – przedszkoli, szkół, kół zainteresowań, świetlic. Każdorazowo lekcję dostosowujemy do wskazanej grupy wiekowej.

Kiedy?

Termin do uzgodnienia indywidualnie

Jak długo?

45 minut

Ile kosztuje?

450zł/grupa do 30 osób

szczegółowe informacje:

e-mail: edukacja@opera.poznan.pl

tel. (61) 65 90 266

Powrót do góry