Legenda Bałtyku

Legenda Bałtyku

opera w trzech aktach
libretto Waleria Szalay-Groele
premiera 8 XII 2017 

grupa cenowa A

Nie zawsze łatwo odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego niektóre dzieła popadają w zapomnienie. Czy w przypadku Legendy Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego zadecydowała data powstania kompozycji? Jest to dzieło mistrzowskie, łączące w sobie wachlarz znakomitych rozwiązań muzycznych, od harmonii i instrumentacji na nowoczesnych wzorach Wagnera i tzw. szkoły nowoniemieckiej, poprzez kontrapunkty i modalizmy w dawnym stylu aż po inspiracje muzyką ludową, traktowaną już w nowym, modernistycznym duchu – a wszystko to podporządkowane spójnej, nadrzędnej idei scenicznej. W polskiej literaturze operowej nie ma dzieł porównywalnych zbyt wiele. Legenda Bałtyku powstała jednak w 1924 roku, a więc po Święcie wiosny i przełomowych utworach Schönberga. Czy tutaj tkwi klucz: w wierze w jakiś imperatyw postępu w muzyce, który nie pozwala kompozytorowi „spóźnić się” o kilka lat? Przez niemal stulecie w taki sposób pisano historię muzyki. Czy dziś, kiedy chcemy już pisać tę historię inaczej – nie jako historię innowacji, ale jako historię różnorodności i historię muzycznej wartości – Legenda Bałtyku nie zaczyna się domagać wielkiego powrotu?

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Sceniczna realizacja, rejestracja i wydanie płyty DVD z operą Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku w ramach Roku Nowowiejskiego".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Zakup niezbędnych cyfrowych systemów do transmisji bezprzewodowej".

 

projekcje video:
Koordynacja produkcji / Magdalena Kulczyńska TEATR WIELKI - OPERA POZNAŃ
realizacja / Jajkofilm www.jajkofilm.com
reżyseria / Karolina Fender Noinska
autor zdjęć / Krzysiek Maślejak
operator zdjęć podwodnych / Marcin Polar
asystent kamery / Julian Sobierajski
udźwiękowienie / Studio Melange www.studiomelange.pl
charakteryzacja / Blanka Dyba
ratownictwo / Margita Ślizowska
zabezpieczenie i opieka nurkowa / Xdivers - Twoja Szkoła Nurkowania www.xdivers.pl
występują / Agnieszka Kalska Freediver, Freediver Irék Vojáček

Materiały wykonawcze przygotowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach projektu „Dzieła Feliksa Nowowiejskiego”.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe.

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

Galeria

Realizatorzy

Kalendarium

19:00  
scena duża
18:00  
scena duża
Powrót do góry