Księga kondolencyjna

 

Księga kondolencyjna dedykowana Gabrielowi Chmurze

 

Maestro był postacią nietuzinkową, z którą związanych jest mnóstwo niebywałych historii, opowieści i wspomnień. Jednak czas uwielbia te wspomnienia zacierać, dlatego chcielibyśmy je zachować. Prosimy Państwa o wpisy do tej internetowej księgi kondolencyjnej. Dzięki temu będziemy mogli zbudować najtrwalszy z pomników. Pomnik pamięci naszego Maestro.

 

fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz

Komentarze (69)

 • 07-05-2021 04:58

  Maestro,Gabrielu, znany z poczucia dobrego humoru. .. Gdzie się schowałeś?Wyjdź z ukrycia,bo czeka na Ciebie smaczny tort,a na nim 75 URODZINOWYCH świeczek! Kto je zdmuchnie? HAPPY BIRTHDAY! ♪♫♬♪

  0
 • 20-02-2021 10:51

  Forever gone, but never forgotten. Let the flowers whisper a quiet goodbye.

  0
 • 12-02-2021 20:08

  Zawsze z Widowni, często bardzo blisko, bo po środku pierwszego rzędu, na wyciągnięcie ręki. Mimo, że tylko po tej stronie Orkiestronu, czy Sceny, to mieliśmy okazję spojrzeć sobie w oczy przy finalnych owacjach. Teraz już tylko Wspomnienia, ale jakże niezwykle budujące. Dzięki nim na pewno niejednokrotnie wrócę do Opery. Bo to miejsce, które wzrusza, uspokaja, leczy... Maestro pozostaje w mojej pamięci. [*]

  0
 • 31-01-2021 15:35

  ...vita brevis -ars longa ...non omnis moriar...

  0
 • 16-12-2020 02:47

  Podobno nie ma ludzi niezastąpionych?-może i prawda,ale TWOP dopiero teraz,gdy odszedł Maestro Gabriel Chmura przekona się,tak naprawdę przekona kogo stracił. Często nie doceniamy tego co mamy-co mieliśmy.. Współczuję teatrowi i operze poznańskiej ,poznańskim słuchaczom. .. -MAESTRO,odpoczywaj w POKOJU!

  0
 • 08-12-2020 16:09

  Wspaniale wspomnienia od dziecinstwa az do ostatniego spotkania w Warszawie, gdzie twoja muzyka zyla i zostanie z nami..... Zegnaj, Gabrysiu....

  0
 • 08-12-2020 12:26

  Zegnaj wielki Maestro, zegnaj wierny Przyjacielu ! Pozwalam sobie dolaczyc link do mojego wspomnienia o Gabrielu, z ktorym bylem zaprzyjazniony od 50-ciu lat: https://dzismis.com/2020/12/04/gabriel-chmura-1946-2020/ Karol A. Penson, Paryz, 8.12.2020, karol.penson@sorbonne-universite.fr

  0
 • 06-12-2020 14:51

  Muzyka była dla Niego całym życiem.Byłam na kilku koncertach Maestra-mnóstwo przepięknych chwil i doznań.Takie chwile zostają na całe życie chociaż Maestra już nie ma z nami.

  0
 • 01-12-2020 19:05

  Maestro, Caro Gabriel, B"DH !

  0
 • 30-11-2020 10:49

  Nie wiedziałem przez jakiś czas co napisać- poznańskie lata Maestra obrosły dziesiątkami opowieści i anegdot. Jednak najważniejsze i tak widoczne w Jego pracy było to, że kochał muzykę, a muzyka kochała Jego- co nieczęste. Nie spotkałem przez prawie czterdzieści lat pracy w teatrze nikogo, kto by zabierał nas w takie muzyczne podróże, kto odkrywałby przed nami takie przestrzenie, takie światy. Nasz dawny muzyk opisując dzisiejszą orkiestrę, chwaląc olbrzymią zamianę na lepsze, kręcił jednocześnie ze zdziwienia głową: „ młodzi wnoszą dużo dobrego-a starzy grają lepiej niż potrafią”. Te właśnie słowa opisują wpływ Maestro na naszą pracę, stawiał przed nami zadania teoretycznie na wyrost-jak choćby Śpiewacy norymberscy-wydobywając z nas więcej niż sami przypuszczaliśmy, że w nas drzemie. Powiedział mi kiedyś, bym nie traktował Go jak zwierzchnika , lecz jak kolegę muzyka. Takie słowa od Niego były z jednej strony jak komplement najwyższej próby, z drugiej zaś bardzo motywowały, by Go nie zawieść . Ta niezwykła podróż właśnie się skończyła. I choć wszyscy wiedzieliśmy, że te lata są darowane- poczucie pustki...... Maestro odpoczywaj w pokoju.

  0
 • 30-11-2020 09:55

  Czy czas uwielbia zacierać wspomnienia..? -być może, jednak niejeden z nas pielęgnuje wspomnienia i te powszednie i te wyjątkowe gdzieś w głębi swojego serca i z pewnością one tam pozostaną i żaden czas tego nie zmieni. Będę pamiętać, zawsze będę,a Ty Maestro odpoczywaj w pokoju!. ..

  0
 • 26-11-2020 21:29

  Wielka strata dla Teatru Wielkiego. Wielka strata dla polskiej kultury. Wielka strata dla nas osobiście, którzy mieliśmy w Gabrielu oddanego i wiernego przyjaciela. Świetny muzyk, znakomity dyrygent, który inspirował swoją pracą. Wszystko to robił jakby z pewnym przymrużeniem oka, co dodawało mu wdzięku i tworzyło niepowtarzalną atmosferę. Trudno pogodzić się z tym, że nie ma Go między nami.

  0
 • 26-11-2020 21:08

  Gabi, always smiling, played with us, the Yuval Trio, several performances of Beethoven’s Triple Concerto. As a cello soloist I enjoyed playing with him the SainSaens concerto and Boccherini. We were friends since school days in Israel. Will miss our maestro/friend so much!!! Simca Heled and the Yuval Trio.

  0
 • 26-11-2020 11:44

  R.I.P. Dyrektorze, spoczywaj w pokoju.

  0
 • 25-11-2020 19:48

  Takiego porozumienia bez słów już nigdy nie będzie.. Nie żegnam się.. Ja wiem, że Jesteś i Będziesz..

  0
 • 25-11-2020 19:02

  Wszystko dla mnie zaczęło się dzięki Gabrielowi Chmurze. Być może nie wszyscy wiedzą, że Maestro - geniusz muzyczny, srogi dyrektor, z którym nie było łatwo, bezkompromisowy artysta, zawsze mówiący "prosto z mostu" i stawiający otoczeniu najwyższe wymagania, miał pewną misję, która ujawniała gołębi pierwiastek Jego serca. Kiedyś powiedział mi, że wszystko to co tworzymy, kiedy już mamy "pozycję" - cała ta Sztuka - to nie jest aż taka wielka sprawa. Prawdziwie wartościową rzeczą, jaką można wówczas zrobić, to wspomóc kogoś, kto dopiero zaczyna. Zaufać młodemu człowiekowi, przekazać wiedzę i doświadczenie, zaszczepić umiłowanie doskonałości, dać szansę i wreszcie rzucić na głęboką wodę. Byłem jednym z tych, którzy dzięki relacji z Maestro rozwijali się i doznawali swoich prywatnych olśnień. Z dnia na dzień wszystko nabierało sensu, a rzeczy niewyobrażalne stawały się możliwe. Ksiąg kondolencyjnych, świec i pamięci o wielkich ludziach potrzebujemy my, nie oni sami. Wiem, że takich jak ja - śpiewaków, dyrygentów, instrumentalistów, całych zespołów wdzięcznych Mistrzowi Gabrielowi za szansę, zaufanie i inspirację - jest wiele. Życzę sobie i Wam wszystkim, żebyśmy potrafili wyciągać dobrą lekcję z doświadczeń zebranych w czasie, kiedy ten niezwykły Człowiek był wśród nas.

  0
 • 25-11-2020 14:46

  Drogi Dyrektorze, trudno mi jeszcze w to uwierzyć, że nie wyczyszczę Ci już okularów przed próbą czy spektaklem. Wspominam ostatnią naszą rozmowę i ogromną chęć przyjazdu do Poznania na dwa koncerty z Beethovenem i Mahlerem. I później głuchy telefon bez odzewu. Bałam się. Wiadomość o odejściu była szokiem. Jeszcze nie zdążyliśmy porozmawiać o wielu sprawach. Pozostaje mi poczucie dumy, że tak blisko (przez najczęściej otwarte drzwi) przyszło mi pracować z tak bardzo wymagającym szefem i świetnym kompanem do żartów. Najbardziej kochał muzykę, orkiestrę, solistów i dobre jedzenie. Wielka strata. Spoczywaj w pokoju.

  0
 • 25-11-2020 13:58

  Najdroższy Gabrielu, dziękuję Ci ogromnie za Twoją pracę, za mądre obdarowywanie nas Twoim niezwykłym talentem i za każdą miło spędzoną chwilę w Bayreuth, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Zakopanem, Tarnowie, Sobolowie... Dziękuję za nasze piękne 17 lat przyjaźni!

  0
 • 25-11-2020 13:53

  Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego polskiego dyrygenta – maestro Gabriela Chmury, z którym mieliśmy okazję wielokrotnie współpracować! Dziękujemy Mistrzu za przekazaną nam radość muzykowania, niekończące się rozmowy oraz za wielką mądrość w akcie tworzenia piękna. Spoczywaj w pokoju! R.I.P.

  0
 • 24-11-2020 13:28

  Dziękujemy - Chór Przyoperowy i Drużyna Piłkarska Teatru Wielkiego. Będziemy Pamiętać

  0
 • 24-11-2020 12:26

  Chciałam podziękować za "Fausta", za ten spektakl premierowy, na którym byłam, muzyka była piękna, z przyjemnością słuchało się jej z 3 balkonu. Na zawsze zostanie w mojej pamięci, mam nadzieję, że nie tylko w mojej, postaram się o to.

  0
 • 24-11-2020 11:36

  Z głębokim żalem żegnamy wybitnego artystę i wspaniałego człowieka. Żegnamy muzyka obdarzonego wielkim talentem, który dzielił się z nami swą wrażliwością, mądrością i głęboką refleksją w wielu mistrzowskich, niezapomnianych kreacjach. Człowieka pełnego empatii, otwartości na świat i ludzi, wnoszącego zawsze wyjątkową wartość w krąg osób wyznaczany relacjami zawodowymi i prywatnymi. Pośród znakomitych interpretacji, które dawały tak wiele radości tak wielu i zapadały w pamięć słuchaczom na całym świecie, w szczególny sposób wspominamy te, które mieliśmy szczęście wpisać do historii naszego teatru – obok koncertów i wydarzeń specjalnych przede wszystkim trzy niezwykle ważne produkcje: Faust Charles'a Gounoda w reżyserii Roberta Wilsona, Moby Dick Eugeniusz Knapika w reżyserii Barbary Wysockiej i legendarna już Pasażerka Mieczysława Weinberga w reżyserii Davida Pountneya. Maestro, dziękujemy za piękne, muzyczne wzruszenia; trudno uwierzyć, że już nie będzie takich spotkań z Tobą. Żegnaj, Gabrielu. Waldemar Dąbrowski wraz z dyrekcją i zespołem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

  0
 • 24-11-2020 01:41

  Pamiętam naszą wspaniałą współpracę w NOSPR przy oratorium "Faust et Helene" Lili Boulanger i "Stworzeniu Świata", "Werthera" w poznańskiej Operze, wspólne podróże pociągiem, niekończące się dyskusje o muzyce przy śniadaniach i dobrej kawie w hotelu.....Bardzo będzie mi brakowało Twoich interpretacji, ciepła, uśmiechu i dobrego słowa Drogi Gabrielu.....Stanowczo za wcześnie odszedłeś od nas..... Żegnaj, Kochany.... :(

  0
 • 24-11-2020 00:06

  Dziękuję za piękną muzykę. Dużo się nauczyłam od Pana Dyrektora i każda próba była bezcenna dla mnie. Rest In Peace...

  0
 • 23-11-2020 21:57

  Wspomnienia...Tylko one pozostały... Żegnaj Dyrektorze ...

  0
 • 23-11-2020 20:32

  Miałam okazję poznać Maestro osobiście w zeszłym roku, gdy nagrywałam rozmowę z nim na blog z okazji wznowienia spektaklu Śpiewacy norymberscy. Rozmowa ta stała się piękną opowieścią o muzyce i potrzebie poszerzania granic jej poznania i doświadczania, ale także o Człowieku, dla którego muzyka była i pozostała jego miłością, radością i przeznaczeniem. Gorąco wierzę, że w świecie, do którego odszedł będzie mu dane spełnienie jego muzycznych marzeń, o których również wspomniał w tej rozmowie - Elektra i Wozzeck. Żegnaj Maestro.

  0
 • 23-11-2020 20:31

  Wspominam nasza rozmowe z Maestro w Bydgoszczy podczas Konkursu im. B.Paprockiego. Z jaka pasja moglismy porozmawiac o muzyce wtedy szczegolnie o Wagnerze i Straussie o dzisiejszym teatrze,orkiestrach,odtworcach. O tym jak powinno sie probowac jak wydobywac z muzyki to wszystko co w niej jest. Rozumielismy sie. Jestem bardzo szczesliwy ze mialem jeszcze taka mozliwosc. Rozmawialismy tez o planach na przyszlosc. Maestro po tamtej stronie cos napewno razem zrobimy. Żegnaj

  0
 • 23-11-2020 19:38

  Jestem zwykłym melomanem, kolekcjonerem płyt. Ogromnym smutkiem napełniła mnie wiadomośc o śmierci mistrza. Jego nagraniea symfonii Weinberga wciąż mnie zachwycają. Nowych już prawdopodobnie nie będzie. Zostaniesz żywy w muzyce Spoczywaj w pokoju.

  0
 • 23-11-2020 18:15

  Trudno się z Jego odejściem pogodzić. Nie tylko jako Wielkiego Artysty, który wyprowadził poziom muzyczny Teatru Wielkiego na wyżyny, ale jako Człowieka - subtelnego, wrażliwego, życzliwego, obdarzonego niebanalnym poczuciem humoru. Każda rozmowa, każdy kontakt był obcowaniem i kimś wyjątkowym, nieprzeciętnym - człowiekiem, którego nazwisko trwale zapisało się w historii Teatru Wielkiego. Odejście Maestra to strata nie tylko dla świata muzyki, w szczególności zaś dla Opery Poznańskiej, ale dla wszystkich, którzy go znali i mieli możliwość z Nim pracować, przebywać, spotykać i rozmawiać. Każda wizyta w Operze będzie odświeżeniem pamięci o Nim. Żegnaj Gabrielu !

  0
 • 23-11-2020 17:33

  Odszedł niezwykły artysta, nietuzinkowa osobowość. Wspomnienia naszych wspólnych spotkań, rozmów, naszej współpracy zawsze pozostaną w mojej pamięci, tak jak i wielka wdzięczność za okazywane wsparcie i pomoc. Żegnaj Maestro…

  0
 • 23-11-2020 16:40

  Wielkim smutkiem napełniła mnie wiadomość o nagłej śmierci Maestro Gabriela Chmury. Jeszcze nie tak dawno spotkaliśmy się w Berlinie, żeby omówić szczegóły wystawienia w tym roku Opery "Paria" w Filharmonii Berlińskiej jako drugiej części tryptyku oper Stanisława Moniuszki, po triumfalnej koncertowej prezentacji "Halki" pod Jego dyrekcją w wykonaniu Teatru Wielkiego z Poznania w Dniu Jedności Niemiec, 3 października 2019 roku. To był wspaniały pomysł Maestro Chmury, żeby przedstawić publiczności niemieckiej w tak prestiżowej sali koncertowej jaką jest Filharmonia Berlińska trzech najbardziej znanych oper najwybitniejszego polskiego kompozytora operowego. "Straszny dwór" był planowany na rok 2022, czyli 150-tą rocznicę śmierci Moniuszki. Gabriel Chmura nie będzie już niestety mógł zadyrygować tych spektakli, ale jestem pewny, że wszyscy organizatorzy dołożą wszelkich starań, żeby to Jego artystyczne zamierzenie zostało zrealizowane. Drogi Maestro, zostaniesz na zawsze w naszych sercach...

  0
 • 23-11-2020 16:32

  Ostatni raz widzieliśmy się 2 października wspólnie wykonując Mszę C-dur Ludwiga van Beethovena . Nikt się nie spodziewał , że już nigdy w naszym świecie, nie będzie nam dane cieszyć się muzyką........Do zobaczenia po drugiej stronie.....

  0
 • 23-11-2020 15:52

  Najpiękniej opowiadał o Wagnerze. Mówił o nim jako wielbiciel, nie jako wybitny dyrygent, dyrektor muzyczny wielu orkiestr, artysta wreszcie. Cieszył się, że z zespołem poznańskiej opery może przygotować „Śpiewaków norymberskich”. A kiedy Wagner, to Karajan. Wspominał, że każdego koncertu i przedstawienia prowadzonego przez Karajana mógłby wysłuchać choćby na klęczkach i z ostatniego balkonu sali koncertowej. Znał się na kuchni, i dla kucharzy był równie surowy, jak dla muzyków. Wiedział, gdzie można dobrze zjeść. Nie patrzył na wystrój restauracji, mogła być to zwykła uliczna budka, byle jedzenie było świetne. W niezrównany sposób mieszał języki, a znał ich sporo, i wielka szkoda, że nie dał się nakłonić do nagrania opowieści o muzyce. Nagrywanie z Nim jakichkolwiek materiałów było wyzwaniem. Bo był człowiekiem czynu, nie salonowej rozmowy i gładkich komplementów. Na konferencję otwierającą Rok Moniuszki przyniósł niezbyt poręczną i słusznych rozmiarów partyturę „Parii”, aby zademonstrować, z jakich materiałów muszą korzystać ci, którzy ze spuścizną Moniuszki pracują, „ze”, nie „nad” – podkreślał. Na konferencji operologicznej umęczony kolejnym teoretycznym wykładem samowolnie ogłosił przerwę kawową. Nie przepadał, delikatnie mówiąc, za próbami reżyserskimi. Ale bez wątpienia drzemał w Nim wielki reżyser. Znał się na wszystkim. Na dyrygenturze, muzyce, najlepszych śpiewakach, działaniach promocyjnych, kulinariach i modzie. Błyskawicznie obiegła operowe korytarze informacja o bajecznie kolorowych adidasach, w których pewnego dnia przyszedł na próbę. Podpatrzył look od jednego z asystentów. Najbardziej w naszym teatrze kochał orkiestrę. Ostatni mail, który dostałam od dyrektora Chmury, brzmiał: PERFECT! Akceptował afisz przygotowany na koncert, podczas którego miał dyrygować IV Symfonią Mahlera. Odetchnęłam – bo często było „nie dość PERFECT”. Niestety afisz nie poszedł do druku. Wszystkie wydarzenia zostały odwołane. Nie usłyszę już czwartej Mahlera dyrygowanej przez maestra Gabriela Chmurę, a przecież wiem, że byłaby PERFECT.

  0
 • 23-11-2020 15:40

  -Gabriel Chmura-urodzil się we Wrocławiu i tu spędził pierwsze lata. Jak sam mówił-wychowałem się w Operze Wrocławskiej. .. "Kręciłem się zawsze za kulisami,a pewnego razu, przez przypadek, pojawiłem się na chwilę na scenie. To było podczas przedstawienia Złotego Kogucika Mikołaja Rimskiego Korsakowa. .."/fragm.wywiadu z Maestro -WRACAM DO KORZENI. -i tak rozpoczęła się przygoda i miłość M.Gabriela Chmury do teatru,muzyki.. i z pewnością tę swoją największą miłość zabrał (przez przypadek) do wiekuistego świata. Przyjaciele,muzycy i inni artyści czy jego wielbiciele zapewne niedługo pójdą swoją drogą,może czasami wspomną. Jednak z bólem serca nie rozstaną się tak szybko Jego najbliżsi-Rodzina. Łącze się więc z Nimi,a dobre słowa tych wszystkich,którzy wspominają i oddają cześć Gabrielowi Chmurze będzie pociechą. Ja czasem pomodlę się,powspominam zapalając jakieś światełko patrząc na czerwoną różę.. Drogi MAESTRO,R.I.P! -dodaję Eternal Songs M.Karłowicza pod Twoją batutą https://youtu.be/5YBZjgXacXE 0

  0
 • 23-11-2020 15:16

  Żegnamy dziś serdecznego przyjaciela, wspaniałego człowieka i wrażliwego artystę. Dla wielu muzyków NOSPR lata, w których sprawował funkcję dyrektora artystycznego orkiestry, to okres najpiękniejszych muzycznych przygód. Z dumą i wdzięcznością wspominamy każdy wspólnie zagrany koncert. Wierzymy, że jego duch na zawsze będzie obecny w brzmieniu orkiestry oraz w naszych sercach.

  0
 • 23-11-2020 14:58

  Odszedł Mój Największy Mistrz. Człowiek, który wierzył we mnie bardziej niż ja sama. Człowiek, któremu tak wiele zawdzięczam. Kochał muzykę, a ona Jego. Wybitny Dyrygent, który widział i słyszał więcej. Współpraca i tak ciepła relacja z tym wielkim Artystą zostanie w moim sercu na zawsze. Żegnaj Maestro...

  0
 • 23-11-2020 13:43

  Wielki Artysta, nietuzinkowa Postać Poznania i świata. Dziękujemy za wszystkie muzyczne emocje. Maestro pozostaniesz w naszej pamięci i sercach. Krzysztof Schramm

  0
 • 23-11-2020 13:20

  Drogi Maestro, bardzo Cię ceniłem i wiesz o tym. Będzie mi brakować wspólnej muzyki i wymiany zdań na różne tematy... Do zobaczenia...

  0
 • 23-11-2020 12:16

  I had the great pleasure of performing the Reger Piano Concerto with Maestro Chmura many years ago in Utrecht with the Radio Symphony Orchestra of Hilversum. It was an amazing experience and the generosity of the Maestro was notable due to the complexity and difficulty of the concerto. I could not have asked for a more thoughtful, professional and secure conductor for that performance! We then met years later in Warsaw after I concert infame with the National Philharmonic where we went over good memories and made plans for the future... which should’ve happened this month in Poznań... Wasn’t meant to be, but the good memories of Maestro Chmura shall endure with everyone who had the amazing opportunity to make music with him and be his friend! He will live on in our best memories.

  0
 • 23-11-2020 12:06

  Maestro! Różnie układała się nasza współpraca przez lata... Przykrości - już poszły w niepamięć.. Bardzo się cieszę że nasza ostatnia rozmowa to była szczera radość, serdeczny uścisk dłoni, uśmiechy, mnóstwo komplementów z Pańskiej strony.. pochwała od Artysty Pańskiego Formatu-to prawdziwa nagroda.. dziś, w dniu kiedy fizycznie żegna się Pan z tym światem, jest mi bardzo przykro i smutno.. jednak zawsze towarzyszyć mi będzie to wspomnienie ostatniej, radosnej rozmowy.. przepraszam i dziękuję! Żegnaj Maestro!

  0
 • 23-11-2020 11:44

  Dyrektor Gabriel Chmura R.I.P.

  0
 • 23-11-2020 11:28

  ciężko pogodzić się z myślą , że już nie zobaczę tak wybitnego człowieka - naszego maestro. Niech muzyka przez Pana stworzona daje radość w niebie tym co już tez odeszli. Smutno będzie bez Pana poczucia humoru , smutno będzie nie widzieć i słyszeć Pana. Nie da się Pana zapomnieć!!!!

  0
 • 23-11-2020 10:10

  Gabryelu, Dziękuję, że dałeś tym starym 110 letnim murom nowe życie, nowe tchnienie. Finezja Twojej muzyki, inne spojrzenie na teatrum ożywiło Naszą Operę, którą znałem od 1956 roku. Dziękuję, że byłeś z nami w tej drugiej dekadzie XXI wieku. A także za Nasz sukces, Opery Poznańskiej w Berlinie. Tego nie da się zapomnieć. R.I.P Maestro.

  0
 • 23-11-2020 09:58

  Maestro ..."W słodkim pobliżu wieczności"....

  0
 • 23-11-2020 09:22

  Maestro , po prostu dziękuję za muzyczne emocje , rozmowy i niezwykłe poczucie humoru

  0
 • 23-11-2020 08:57

  Maestro, dziękuję... Macbeth, Jenufa, to realizację, gdzie balet stał się bohaterem całości, a nie tanecznym dodatkiem, przerywnikiem opery. Dziękuję, za te wspaniałe realizację w naszym teatrze. Swym talentem, wiedzą i pasją, niech zasila Maestro muzyczną wieczność. R.I.P

  0
 • 23-11-2020 01:07

  What a great musician and wonderful human being. I have met Mº Chmura during our Macbeth rehearsals. I had the chance not only to be conducted by this great musician but also to have enjoyed his talks about history, music and life. What a kind man. I will truly miss him. Have a good journey, dear Gabriel, see you soon.

  0
 • 22-11-2020 22:32

  Gabriel Chmura jawił mi się jako gigant z jakiejś wcześniejszej, legendarnej epoki. Jego życzliwy uśmiech w tajemniczy sposób potrafił być jednocześnie ciepły, jak i studzący zapał w ewentualnych zapędach do zbyt rychłej i zbyt wysokiej samooceny. Za całą wspaniałomyślność, za zaufanie, jak i za wyrozumiałość będę zawsze wdzięczny.

  0
 • 22-11-2020 21:59

  Jeśli ktoś nie poznał tej Osobowości to z pewnością stracił bardzo dużo.... W świecie Opery postać nadzwyczajna. Genialny Artysta. Na szczęście są nagrania dla przyszłych pokoleń. Spoczywaj w pokoju Maestro.

  0
 • 22-11-2020 21:16

  Przypadkowo...Nie znałem tej osoby-tej osobowosci...ile straciłem?

  0
 • 22-11-2020 17:59

  R.I.P. Maestro.

  0
 • 22-11-2020 17:46

  Poštovani Maestro, Duboko me pogodila vijest o vašem odlasku. Bilo je divno surađivati sa Vama i učiti od najboljeg.Nikada neću zaboraviti vaš blagi lik i osmjeh koji je topli osmijeh. Hvala Vam na svemu i neka s Vama anđeli pjevaju najljepše pjesme,jer mi na žalost više ne možemo. Do sljedećeg susreta Bog neka Vas čuva! Moje duboko poštovanje Vašem liku i djelu! Veliko Dziękujemy💔

  0
 • 22-11-2020 13:47

  Kochany Gabrysiu, dziękujemy za Twój talent, za emocje które poruszałeś swoją muzyką, wspólne projekty, spotkania, uśmiech i poczucie humoru. Do zobaczenia... 💔

  0
 • 22-11-2020 01:11

  "Ludzie żyją tak długo, jak inni pielęgnują pamięć o nich, myśląc i kochając." TWOP & poznańska publiczność(głównie on-ona ..) powinna być wdzięczna za całe to dobro,które otrzymali. Patrzę na dodane zdjęcie MAESTRA i chyba nie do końca prawdziwe, bo brakuje statuetki Jana Kiepury jak wiadomo za "Parię".. Taką nagrodę otrzymał również maestro Gabriel Chmura w 2012 roku w nagrodę za wspaniałe poprowadzenie opery Lady Macbeth from Mzensk Shostakovitha. Jeszcze wtedy Maestro nie pełnił funkcji dyrektora artystycznego TWOP.Jednak już wtedy i wcześniej rozpoczęła się współpraca Gabriela Chmury z teatrem-operą poznańską. Być może jeszcze niektórzy pamiętają co to było i jak było. Orkiestra którą kochał mogła pokazać się na scenie nie tylko z tzw.operową galą, ale zagrać znakomite koncerty z wielkimi -wyjątkowymi światowymi solistami. .. To tak po krótce. Drogi, kochany Maestro Gabrielu - realizuj swoją niedokończoną podróż już tam w niebie! Spełnij swoje marzenia i pragnienia -Tristana, Elektrę, Parsifala i in. Ja mówię Tobie tylko -przepraszam,dziękuję, proszę!

  0
 • 21-11-2020 23:48

  Maestro, dziękuje Ci Gabrielu za cudowną muzykę. Finezję, lekkość, hipnotyzującą siłę zaczarowani każdej publiki: poznańskiej opery, czy berlińskiej filharmonii. Dziękuje za wagnerowskie produkcje, koncerty i podróże operowe. A przede wszystkim za rozmowy, anegdoty i wiedeńskie wspomnienia. Nie tak miał wyglądać jubileusz 110 Teatru Wielkiego w Poznaniu. Czas na Requiem.

  0
 • 21-11-2020 20:01

  Melomani w Poznaniu zawdzięczają Maestro Chmurze przede wszystkim wspaniałą ponad 10 letnią muzyczną misję w naszym Teatrze Wielkim. Melomani w Poznaniu,Polsce i na świecie zapamietają Maestro Chmurę nie tylko jako znakomitego dyrygenta ,ale także „odkrywcę i niestrudzonego propagatora” muzyki Mieczysława Weinberga.Słuchajmy Jego nagrań;niech poprzez muzykę pozostanie w naszej pamięci.

  0
 • 21-11-2020 14:56

  Dziękuję, drogi wielki Maestro, za Meistersingera Wagnera. To była niezapomniana współpraca, zapamiętam Cię na zawsze.

  0
 • 21-11-2020 13:15

  "Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma"

  0
 • 21-11-2020 02:37

  Przywrócił Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu właściwy mu wysoki poziom muzyczny. Znakomicie grająca orkiestra, nie niszczył głosów, właściwie żadnych błędów obsadowych. Już chociażby tylko za to, pamięć i chwała Maestro. Wielki smutek po wielkim Artyście.

  0
 • 20-11-2020 21:34

  Dziękuję Maestro za życzliwość, którą tak hojnie mnie obdarzył.

  0
 • 20-11-2020 21:33

  Dziękuję Ci Drogi Gabrielu za wszystkie piękne gesty, którymi mnie obdarowałeś. Dziękuję za Twoją muzykę, za naszą przyjaźń.. Będzie mi Ciebie bardzo brakować..

  0
 • 20-11-2020 21:00

  A jeszcze tak niedawno mogliśmy Pana widzieć podczas recitalu Stanisława Kuflyuka, a przede wszystkim podziwiać podczas 110-lecia Teatru Wielkiego w Auli UAM. Wielki Artysta, będzie Pana bardzo brakowało. Wyrazy współczucia dla Rodziny.

  0
 • 20-11-2020 19:04

  Maestro, dziękuję za możliwość obcowania, każda chwila, zwykle lekka, zabawna - była wartością, którą teraz tym bardziej - choć ze smutkiem - cenię, dziękuję

  0
 • 20-11-2020 18:29

  Żegnamy się z człowiekiem, ale nie żegnamy się z artystą. Pozostają nagrania, wspomnienia. W osobie Gabriela Chmury przychodzi nam pożegnać tego, który konsekwentnie starał się Poznaniowi przewrócić dzieła Wagnera. Wiele udało się osiągnąć, to co wciąż pozostaje do nadrobienia, niech przypomina o pracy i staraniach Artysy.

  0
 • 20-11-2020 17:19

  Dziękuję za wszystko - za każdą minutę z muzyką, za każdą rozmowę, za wszystko, co robiliśmy razem i za wszystko, na czym później odcisnęło się Twoje piętno, Maestro. Nasz wspólny czas nie był długi, ale piękny i intensywny - wszak wtedy wszystko się działo "po raz pierwszy"...

  0
 • 20-11-2020 15:07

  💔🖤💔🖤 #maestroGabrielChmura Dyrektorze... Kiedy czas się zatrzymuje..., to zwyczajnie brakuje słów 😔 Odłożyłeś batutę, jednakże pozostaje otwarta partytura... Partytura zapisana wspomnieniami w tonacji Twojej niebywale barwnej osoby..., z dominatą tegoż znanego nam wszystkim błysku w oku i poczucia humoru... ŻEGNAJ MAESTEO...💔🖤💔🖤

  0
 • 20-11-2020 15:06

  Maestro, dziękuję za ten najwspanialszy koncert Twojej dyrygentury - Życie i twórczość. Spoczywaj w pokoju...

  0
 • 20-11-2020 14:37

  To ogromna strata dla Poznania i dla polskiej kultury. Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół.

  0
 • 20-11-2020 13:16

  Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny.

  0
Powrót do góry