Kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu
Informacje dla kandydatów na stanowisko kierownika Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu
BALET TEATRU WIELKIEGO IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W POZNANIU to zespół o ponad stuletniej tradycji, który od początku swojej działalności odgrywa kluczową rolę w rozwoju polskiego tańca. Na deskach sceny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się polska premiera „Harnasiów" Karola Szymanowskiego, a przez dziesięć lat zespołem kierował charyzmatyczny Conrad Drzewiecki.
Dziś Balet Teatru to jeden z najważniejszych zespołów baletowych w Polsce, również wyróżniający się także na arenie międzynarodowej. Pod kierownictwem Roberta Bondary od 2018 roku zespół konsekwentnie rozwija swoją pozycję, prezentując wszechstronny repertuar, łączący tradycję z nowoczesnością.
Ostatnie sezony, to czas dynamicznego rozwoju Zespołu i repertuaru, który obejmuje premiery wybitnych polskich choreografów, takich jak Emil Wesołowski, Jacek Przybyłowicz, Krzysztof Pastor, Conrad Drzewiecki, Katarzyna Kozielska czy Robert Bondara. W repertuarze znalazły się również prace uznanych twórców międzynarodowych takich jak Sol León i Paul Lightfoot, Edward Clug, Marguerite Donlon, Michal Štípa, Martynas Rimeikis, Anne Jung, Daniela Cardim i Alexander Ekman.
Międzynarodowy Zespół Baletu wyróżnia się wszechstronnością i najwyższymi umiejętnościami wykonawczymi, co pozwala im odnajdywać się w różnorodnych stylach i językach choreograficznych. Ich talent został wielokrotnie doceniony – Tancerze Baletu zdobyli liczne nominacje i nagrody, m.in. Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w kategorii „Tancerz Roku”. W ostatnich latach laureatami byli m.in. Marika Kucza, Saeka Shirai, Chiara Ruaro, Jakub Starzycki.
Spektakle Zespołu cieszą się wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Były również nagradzane Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi, w tym Don Juan (nagrodzony za najlepszą choreografię i spektakl roku) oraz Królowa Śniegu (nagrodzony za najlepszą choreografię).
Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu prezentuje pełnometrażowe spektakle baletowe oraz wieczory mixed bill, oferując widzom niezapomniane i inspirujące doświadczenia artystyczne, a także jego występy stanowią znaczące elementy przedstawień operowych. Dzięki doskonałości wykonawczej i różnorodności repertuaru Zespół konsekwentnie potwierdza swoją czołową pozycję na polskiej scenie baletowej.
Robert Bondara, kierujący zespołem od 2018 roku, z końcem sezonu artystycznego Teatru 2024/2025 ustępuje ze stanowiska Kierownika Baletu, zatem Balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, szuka lidera, którego doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą na kontynuowanie artystycznych sukcesów zespołu.
KLUCZOWE OBOWIĄZKI
Kierownictwo artystyczne Zespołem Baletu:
- Tworzenie ambitnej wizji artystycznej zespołu w odniesieniu do jego historii, potencjału, wzmacniając jego pozycję na krajowej i międzynarodowej scenie tańca,
- Opracowywanie i wdrażanie planów repertuarowych Baletu we współpracy z Dyrekcją,
- Planowanie premier Baletu,
- Kontunuowanie strategii repertuarowej Baletu, opartej na pełnometrażowych baletach i wieczorach baletowych (mixed bill), w technikach od baletu klasycznego, przez neoklasyczny po balet współczesny,
- Rekrutacja i zatrudnianie tancerzy Baletu, gwarantujących utrzymanie wysokiego poziomu wykonawczego, posiadających umiejętności dostosowane do potrzeb repertuaru,
- Rozwój talentów i podnoszenie jakości artystycznej Zespołu Baletu,
- Ewaluacja działań, tworzenie kultury uczenia się i doskonalenia
Zarządzanie i współpraca:
- Motywowanie, inspirowanie i podnoszenie efektywności pracy,
- Tworzenie pozytywnego środowiska pracy,
- Rekrutowanie pracowników administracji baletu, baletmistrzów, gościnnych pedagogów, akompaniatorów,
- Współpraca z Dyrektorem Teatru i innymi działami Teatru w sprawach artystycznych i organizacyjnych Baletu,
- Współpraca z choreografami, asystentami choreografów i osobami związanymi z planowanymi premierami i bieżącym repertuarem,
- Podnoszenie kompetencji zarządczych.
Organizacja:
- Planowanie, organizowanie i nadzór nad procesem prób i produkcji premier i spektakli repertuarowych Teatru,
- Efektywne organizowanie pracy Baletu,
- Nadzór nad działem fizjoterapii i partnerami medycznymi,
- Działanie na rzecz poprawy infrastruktury niezbędnej do pracy Baletu.
Komunikacja i funkcja reprezentacyjna:
- Efektywne i zrozumiałe komunikowanie swojej wizji artystycznej współpracownikom,
- Reprezentowanie Zespołu Baletu i Teatru we wskazanym zakresie,
- Kontakt z mediami we wskazanym zakresie,
- Dbałość o wizerunek Teatru oraz Zespołu Baletu,
- Budowanie relacji z innymi instytucjami, organizacjami i środowiskiem tańca.
Doświadczenie:
- Doświadczenie z dziedziny tańca i baletu w obszarze choreografii, produkcji, kariery tanecznej, zarządzania zespołem baletu,
- Doświadczenie zamawiania, tworzenia, produkowania spektakli lub projektów artystycznych.
Umiejętności:
- Zdolności organizacyjne,
- Umiejętność zarządzania grupą,
- Umiejętność planowania strategicznego,
- Komunikatywność,
- Umiejętność motywowania.
Wiedza i wykształcenie:
- uzyskanie dyplomu z zakresu pedagogiki baletowej/choreografii/tańca,
- wiedza z zakresu baletu i funkcjonowania zespołów baletowych w Polsce i na świecie,
- wiedza z zakresu zdrowia i potrzeb tancerzy baletu,
- wiedza z zakresu techniki tańca klasycznego i innych technik tanecznych,
- mile widziane studia kierunkowe z zakresu zarządzania.
JAK APLIKOWAĆ?
Prosimy o przesłanie:
- List intencyjny przedstawiający wizję artystyczną zespołu oraz swoje umiejętności, doświadczenie i wartości wnoszone wraz z objęciem stanowiska Kierownika Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
- CV
- Referencje
Termin nadsyłania aplikacji do 2 marca 2025 r.
Aplikacje należy wysyłać do Pani Magdaleny Milewskiej na adres mailowy:
sekretariat@opera.poznan.pl
mmilewska@opera.poznan.pl
Wyselekcjonowani przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.
Zdjęcia: „Bolero" © Ewa Krasucka, „Stabat Mater" © Maciej Zakrzewski, „Don Kichot" fot. Ewa Krasucka, „Take Me With You" © Maciej Zakrzewski, „Królowa Śniegu © Ewa Krasucka, „Subject To Change" © Ewa Krasucka