"Halka" w Filharmonii Berlińskiej


Halka
Stanisław Moniuszko
1 października 2019r.
wykonanie koncertowe Teatru Wielkiego w Poznaniu 
w Filharmonii Berlińskiej - Berliner Philharmoniker

 

Twórczość Stanisława Moniuszki jest nam i naszym widzom szczególnie bliska. Upowszechnianie muzyki tego tak szczególnego dla polskiej opery narodowej kompozytora, wśród jak najszerszego grona odbiorców, jest naszą misją i wyzwaniem.

Celem koncertu jest przybliżenie i upowszechnienie sylwetki patrona naszego Teatru publiczności niemieckiej. Stanisław Moniuszko to ojciec polskiej opery narodowej, którego status bliski był statusowi romantycznego Wieszcza, i który starał się tworzyć opery zawierające motywy bliskie sercu każdego Polaka.

Opowiedziana przez Stanisława Moniuszkę i librecistę Włodzimierza Wolskiego historia Haliny, dziewczyny z gór, porzuconej przez panicza Janusza i odrzuconej przez swoją wspólnotę, została uznana za operę narodową. O wyjątkowym znaczeniu Halki dla historii polskiej muzyki stanowi nie tylko jej wysoka wartość muzyczna, przerastająca wszystko, co przedtem stworzono w Polsce w dziedzinie muzyki operowej, lecz także jej realistyczna treść i wymowa społeczna. Wiodący wątek miłosny przedstawiony jako ludzki dramat dwóch współzawodniczących mężczyzn i kobiety został doskonale podkreślony przez wspaniałą muzykę Moniuszki.

 

Teatr Wielki w Poznaniu w 2019 roku obchodzi 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, patrona poznańskiej sceny operowej. Z tej okazji, wśród wielu zaplanowanych wydarzeń, nie może zabraknąć prezentacji Halki. Dzieło to jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ 31.08.1919 roku właśnie nim zainaugurowano działalność Teatru. Na naszej scenie Halkę zrealizowano aż 1032 razy. 


Projekt dofinansowany z dotacji Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

 

realizatorzy:

kierownictwo muzyczne

Gabriel Chmura

 

przygotowanie chóru

Mariusz Otto

 

obsada:

HALKA

Magdalena Molendowska 

JONTEK 

Dominik Sutowicz

JANUSZ

Tomasz Konieczny

STOLNIK

Łukasz Konieczny

ZOFIA

Magdalena Wilczyńska-Goś

DZIEMBA 

Damian Konieczek

GÓRAL

Piotr Friebe

Powrót do góry