Don Pasquale

Don Pasquale

 

Bilety dostępne w kasach Gminnego Ośrodka Kultury w Kuślinie

„Don Pasquale” Gaetano Donizettiego to opera buffa w trzech aktach, której światowa premiera odbyła się w Paryżu w 1843 roku. Niewielka obsada, ograniczona rola chóru oraz realistyczna fabuła, której akcja może toczyć się właściwie w jednym pokoju sprawiają, że dzieło to z łatwością daje się przystosować na potrzeby mniejszej realizacji. Ideą cyklu „Opera rusza” jest prezentowanie klasycznych dzieł operowych w kameralnych inscenizacjach, które mogą dotrzeć do mniejszych ośrodków kultury w Wielkopolsce.

Zarówno w warstwie psychologicznej i emocjonalnej jak i humorystycznej, opery Donizettiego są ponadczasowe. Publiczność doskonale rozpoznaje typy postaci, charakterystyczne nie tylko dla realiów XIX wieku, ale także bliskie współczesności. Stary i bogaty Don Pasquale z niecierpliwością szykuje się do małżeństwa. Popada przy tym w śmieszność, będącą podstawowym źródłem komizmu w tej operze – daje się oszukiwać, nie umie realnie ocenić sytuacji, wygłupia się i traci resztki godności. Opera nie ośmiesza jednak głównego bohatera – kompozytor z lekkością i empatią ukazuje autentyczną potrzebę kochania i bycia kochanym w każdym wieku.

Inspiracją do stworzenia inscenizacji jest serial „Dynastia”. W Polsce po 1989 roku zadziałał on na wyobraźnię zarówno dorosłych jak i dzieci wspólnie zgromadzonych przed telewizorami. Choć przedstawione w „Dynastii” lata 80 z dzisiejszej perspektywy wydają się może epoką równie historyczną co połowa XIX wieku, to jednak wspomnienie tych realiów wraz z ich estetyką i wrażliwością jest równie silne dla starszej i młodszej części publiczności.

 

UWAGA!

Prosimy o zapoznanie się z załączonymi zasadami RODO oraz wydrukowanie i wypełnienie oświadczenia uczestnika wydarzenia.

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ TEATR WIELKI W POZNANIU [.pdf]

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH - COVID [.pdf]

OŚWIADCZENIE WIDZA [.pdf]

 

W tym szczególnym czasie chcemy, by nasze spotkanie z Wami odbywało się w atmosferze jak najbardziej zbliżonej do normalności. Prosimy Was o wyrozumiałość i dostosowanie się do ograniczeń, jakie na nas nałożono. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Teatr Wielki w Poznaniu:

  1. Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną – zostań w domu.
  2. Zabierz ze sobą maseczkę lub przyłbicę. Po wejściu do budynku obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.
  3. Po wejściu do budynku zdezynfekuj dłonie.
  4. Zapoznaj się z regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych oraz jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i podpisane (w dniu odbywania się wydarzenia) oświadczenie uczestnika wydarzenia, jeśli nie – wypełnij je w budynku, w miejscu wskazanym przez obsługę.
  5. W dniu wydarzenia szatnia będzie nieczynna. Okrycia wierzchnie można pozostawić indywidualnie w szatni lub zabrać na widownię.
  6. Prosimy o wcześniejsze przybycie na wydarzenie – osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych Widzów!

Realizatorzy

Kalendarium

18:00  
Gminny Ośrodek Kultury w Kuślinie

Realizatorzy

Krzysztof Cicheński
Krzysztof Cicheński

Obsada

Don Pasquale
Andrzej Ogórkiewicz
Norina
Natalia Puczniewska-Braun
Ernesto
Piotr Friebe
Malatesta
Jaromir Trafankowski
Notariusz
Karol Bochański
Powrót do góry