Odeszła Lidia Mizgalska-Rostocka (1939-2021)

Lidia Mizgalska-Rostocka z Teatrem Wielkim w Poznaniu była związana w latach 1959-1981. Po ukończeniu szkoły baletowej w Warszawie dostała angaż w poznańskim zespole jako koryfejka, z czasem zajęła stanowisko solistki. Jej debiutem w Poznaniu było „Jezioro łabędzie” w choreografii Stanisława Miszczyka (1960). Karierę sceniczną Lidia Mizgalska-Rostocka zakończyła w 1979 roku, ale nie rozstała się z poznańskim baletem, gdzie jeszcze przez dwa lata sprawowała funkcję pedagoga i asystentki choreografa. Ponadto artystka zawodowo związana była z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego oraz Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu

Do swoich najważniejszych ról Lidia Mizgalska-Rostocka zaliczała Bertę w „Giselle” A. Adama i Trzy Łabędzie w „Jeziorze łabędzim” P. Czajkowskiego. Poznańska publiczność zapamiętała w szczególności jej kreacje sceniczne z czasów dyrekcji Conrada Drzewieckiego. Lidia Mizgalska-Rostocka wystąpiła w najbardziej znanych choreografiach Conrada, jak „Adagio na smyczki i organy”, „Pawana na śmierć infantki”, „Cudowny mandaryn”, „Wariacje 4:4” czy „Improwizacje do Szekspira”. Artystka na scenie występowała z najważniejszymi tancerzami i tancerkami tamtych czasów, m.in. z Olgą Sawicką, Teresą Kujawą, Romą Juszkat, Wiesławem Kościelskim, Henrykiem Konwińskim, Emilem Wesołowskim, Przemysławem Śliwą czy Juliuszem Stańdą.

Recenzenci w kreacjach scenicznych Lidii Mizgalskiej-Rostockiej zgodnie dostrzegali „dystynkcję połączoną z niezwykłym wdziękiem ruchu i gestu”.

Pogrzeb Lidii Mizgalskiej-Rostockiej odbędzie się 21 grudnia o godzinie 13.00 na cmentarzu na Miłostowie. Rodzinie i Najbliższym Artystki składamy jak najszczersze wyrazy współczucia.

public.common.backtop