Mirosław Gałęski

 

Jest absolwentem dwóch uczelni: Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu – fortepian (1985), dyrygentura symfoniczna (1989), a także Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy – emisja głosu (1994). Swoje umiejętności wykorzystuje i rozwija będąc wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej, asystentem kierownika chóru Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, zajmując się edukacją młodych pianistów w szkole muzycznej I i II stopnia.
W latach 1996-2008r. był stałym akompaniatorem i asystentem Chóru „Poznańskie Słowiki” prof. Stefana Stuligrosza. Z zespołem tym dał ponad 430 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrał dwie płyty. Od 2013 roku ponownie współpracuje z tym zespołem, a efektem tego współdziałania są wspólne koncerty, opracowania licznych utworów na chór z towarzyszeniem fortepianu lub orkiestry (m.in. 18 pieśni Powstania Wielkopolskiego i współudział w nagraniu ich na płytę CD). W swoim dorobku ma również autorską płytę „Gwiazdkowy czas” zawierającą piosenki i poezje o tematyce świątecznej. Utwory na niej zamieszczone zostały ponownie nagrane w Mińsku na Białorusi.
Przez ponad dwadzieścia lat był członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowych Festiwali Chórów Polonijnych w Koszalinie. Dzięki temu kompozycje i opracowania Mirosława Gałęskiego dokonane na potrzeby uczestników festiwalu zyskały i zyskują popularność poza granicami naszego kraju (m.in. Litwa, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Austria, USA). Dowodem tego jest choćby współudział w wykonaniu utworu „Dom dobrego Ojca” w ramach 100-lecia Polskiego Związku Chórów w Nowym Jorku oraz zamówienie kompozycji na odbywającą się corocznie w tym mieście Paradę Pułaskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Opracowany na głos solowy, dwa chóry i orkiestrę symfoniczną Hymn III Tysiąclecia nagrany został na CD i odtworzony m.in. podczas Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jego kompozycje stały się hymnami różnego typu imprez artystycznych (Białogard, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Warszawa). Odbywające się w Teatrze Wielkim w Poznaniu koncerty kolędowe oparte są głównie na aranżacjach na chór i orkiestrę jego autorstwa.
Mirosław Gałęski z racji swych umiejętności pianistycznych i aranżerskich był założycielem i kierownikiem wielu zespołów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. Trudno wymienić ilość kompozycji i aranżacji, gdyż sam ich autor bardziej jest zajęty tworzeniem nowych niż systematyzacją już powstałych.

public.common.backtop