Przesłanie Nicholasa Payne'a, dyrektora Opera Europa na Światowy Dzień Opery

 

Opera jest dla swoich miłośników kuszącym amalgamatem muzyki i teatru, pieśni i widowiska. Od momentu swoich narodzin 400 lat temu we Włoszech przeszła długą ewolucję, zyskując status wielojęzycznej formy wyrazu kultury europejskiej. Nigdy nie cieszyła się ponadto większym zasięgiem niż w czasach współczesnych. Kompozytorzy z Ameryki, muzycy z Azji i głosy z Afryki rywalizują z Europejczykami, zapoznając z Operą widzów na całym świecie. Sydney Opera House stał się symbolem Australii.

A jednak mistyka otaczająca Operę zniechęca wielu ludzi do jej poznawania. Inne formy muzyki i tańca wydają się bardziej przystępne niż ten konglomerat rozmaitych form medialnych. W pierwszej chwili może wydać się dziwne, że bohaterowie śpiewają zamiast mówić. Ale czy nie równie dziwne jest, kiedy tańczą zamiast chodzić? Zarówno śpiew, jak i taniec są naturalnymi ludzkimi formami wyrazu silnych emocji: radości czy smutku. Światowy Dzień Opery to moment, w którym każdy ma szansę zasmakować przyjemności, którą daje Opera.

Jak wszystkie najlepsze rzeczy w życiu, Opera bawi od pierwszej chwili, zyskując jednak jeszcze przy głębszej analizie. Wyćwiczony głos śpiewający zapadającą w pamięć melodię może wywołać prawdziwy dreszcz podniecenia. Jeszcze bardziej frapująca jest głębia emocji, którą muzyka nadaje słowom układającym się w narrację. Produkcja opery wymaga pracy zespołowej. Podobnie jak w przypadku wielkich projektów filmowych czy architektonicznych, połączenie rozmaitych żywiołów oszałamia, ale jednocześnie oferuje wgląd w naturę ludzkości i życiowe wskazówki.

Szczęście człowieka zależy od wielu czynników: bezpieczeństwa i schronienia, możliwości zawodowych, szczególnie dla młodych, możliwości nieustannego kształcenia, zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W obliczu trudności doświadczanych przez ludzi w wielu częściach świata, sztukę taką jak Opera łatwo jest zlekceważyć. Pierwszym instynktem ludzkości jest przetrwanie, ale co dalej? Jedzenie i picie powinno być źródłem przyjemności i okazją do spotkania, a nie tylko środkiem podtrzymania życia. Podobna jest funkcja kultury we wszystkich jej przejawach: pokrzepienie dla duszy i umysłu.
Światowy Dzień Opery to wyraz naszego pragnienia, aby Opera stała się jednym z wariantów wyboru, i to takim, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Można jej doświadczać na różne sposoby: na żywo w teatrze, w plenerze lub za pośrednictwem mediów audio i wideo. Obejmuje to, co klasyczne i to, co nowoczesne, operetkę i teatr muzyczny. Może przyjąć formę wielkiego wydarzenia, które jednoczy społeczność, a można też obejrzeć ją w domu na komputerze lub w drodze za pośrednictwem mediów cyfrowych. Nie wymaga to specjalnego formatu ani umiejętności.

Naszą największą nadzieją pokładaną w Światowym Dniu Opery jest to, że umożliwi nam on pokazanie wszystkiego, co opera ma do zaoferowania światu. Powinien rozbudzić w tych, którzy tego potrzebują, nadzieję na życiowe spełnienie.

Nicholas Payne

LINK DO ORYGINAŁU

Powrót do góry