Koncert MISTRZOWIE I UCZNIOWIE

Koncert „Mistrzowie i uczniowie” to ukazanie muzyków orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu jako wybitnych pedagogów-instrumentalistów, którzy swoją działalnością pedagogiczną przyczyniają się do rozwoju kultury muzycznej, wychowania i wykształcenia profesjonalnych muzyków czy świadomych odbiorców muzyki.

Działania Teatru Wielkiego mają na celu promocję młodych instrumentalistów, którzy już osiągnęli pierwsze sukcesy artystyczne, przyczynić się też mają do wsparcia młodzieży w motywacji do dalszej pracy, poprzez możliwość występu z profesjonalną orkiestrą symfoniczną na dużej scenie koncertowej.

PROGRAM

1. Henryk Czyż – Etiuda Kreutzerowska nr 2 C-dur (orkiestra)                              

 

2. Johann Christian Bach – Koncert wiolonczelowy c-moll cz. II
   
Jagienka Klecha (wiolonczela)
    kl. VI POSM I st. im. H. Wieniawskiego nr 1 - nauczyciel Dorota Hajzer

3. Antonio Vivaldi – Koncert skrzypcowy E-dur op. 8 nr 1 „ Wiosna” cz. I z cyklu „ Cztery pory roku"   

    Lee Eun-Seon (skrzypce)
    kl. III PSM I st. im. K. Kurpińskiego ZSM - nauczyciel Eliza Schubert-Pietrzak

 

4. Piotr Czajkowski – Taniec rosyjski z baletu „ Jezioro łabędzie”
   
Anna Dominikowska (skrzypce)
    kl. III OSM II st. im. J. Kaliszewskiej ZSM - nauczyciel Eliza Schubert-Pietrzak

 

 

5. Paul Hindemith - Trauermusik na altówkę i orkiestrę smyczkową
   
Emilia Stępień (altówka)
     kl. VI OSM II st. im. J. Kaliszewskiej ZSM - nauczyciel Łukasz Kierończyk

 

6. Carl Maria von Weber – Concertino Es-dur Op. 26
   
Izabela Żurczak (klarnet)
     kl. VI OSM II st. im. J. Kaliszewskiej ZSM - nauczyciel Krzysztof Mayer

 

7. Édouard Lalo – Symfonia hiszpańska d-moll op. 21, cz. I
    Adam Nurek (skrzypce)
    kl. II OSM II st. im. J. Kaliszewskiej ZSM - nauczyciel Eliza Schubert-Pietrzak

 

8. Georges Bizet – Habanera z opery „Carmen”
     wszyscy wykonawcy i orkiestra


Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu
Dyrygent Marcin Sompoliński

-----------------------------------------------------------------

 

Jagienka Klecha

 

rocznik:            2002

szkoła:             POSM I st. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

instrument:   wiolonczela

klasa:               Dorota Hajzer

 

Do szkoły muzycznej trafiła dzięki swoim starszym braciom, którzy przekonali rodziców o jej predyspozycjach. W tym roku kończy podstawową szkołę muzyczną, a na wiolonczeli gra od 5 lat. Początkowo uczyła się w Warszawie, a po przeprowadzce – od trzech lat – w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. H. Wieniawskiego przy ul. Solnej, w klasie mgr Doroty Hajzer. Swoją przyszłość widzi w szkole muzycznej II stopnia.

Rozwija się i dojrzewa jako wiolonczelistka, ale pielęgnuje też swoje inne talenty – jak prawdziwa młoda artystka. W ostatnim roku z wielkim entuzjazmem przygotowała się i wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego. Wspaniale wypadła w Regionalnym Konkursie „Lubimy śpiewać”, gdzie została laureatką. Co roku w okresie wakacji aktywnie uczestniczy w warsztatach artystycznych organizowanych przez swoją nauczycielkę i jest to jeden z jej ulubionych wyjazdów letnich. Lubi wszelkie kreatywne zajęcia plastyczne. Świetnie czuje się na scenie – również jako recytatorka i aktorka. Chętnie podejmuje trudne wyzwania – od wędrówek górskich po projekty społeczne.

Jest żywiołowa, odważna i pogodna, zaangażowana we wszystko, na co się decyduje. Można na niej polegać!

 

Anna Dominikowska

 

rocznik:            1998

szkoła:             OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu

instrument:   skrzypce

klasa:               Eliza Schubert-Pietrzak

 

Uczennica trzeciej klasy gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Jest laureatką wyróżnień na IX Lubuskich Spotkaniach Skrzypcowych w Zielonej Górze (2013), III Międzynarodowym Cieszyńskim Konkursie Skrzypcowym (2014), Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia (Toruń, 2015).

Uczestniczka licznych kursów i warsztatów: cykliczny udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Opolu – prowadzący: dr Krzysztof Polonek (2009-2014), lekcje mistrzowskie w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu – prowadząca: prof. Keiko Wataya (2011), warsztaty orkiestrowe w Londynie „Purcell for strings and things course” (2011), Warsztaty z Laureatem organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu – prowadząca: Reiko Otani (2012), Mistrzowskie Warsztaty Skrzypcowe w Gdańsku – prowadzący: prof. Konstanty Andrzej Kulka (2014).

 

Adam Nurek

 

rocznik:            2001

szkoła:             OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu

instrument:   skrzypce

klasa:               Eliza Schubert-Pietrzak

 

Uczeń drugiej klasy gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu w klasie skrzypiec Elizy Schubert. Jest laureatem wielu wyróżnień: Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Skrzypcowy (2013), VI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” (Warszawa, 2013), XXXIV Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera (Zielona Góra, 2013), XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant” (Sochaczew, 2014), XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant” (Sochaczew, 2015).

Brał udział w kursach muzycznych: V Europejskie Warsztaty Muzyczne w Kołobrzegu – prowadząca: prof. Magdalena Rezler-Niesiołowska (2009), cykliczny udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Opolu – prowadzący: dr Krzysztof Polonek (2009-2014), lekcje mistrzowskie w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu – prowadząca: prof. Keiko Wataya (2011, 2015) i prof. Marcin Baranowski (2015), kursy THINGS AND STRINGS w Purcell School w Byshey pod Londynem (2009 i 2011).

W poznańskiej realizacji opery Mały kominiarczyk Benjamina Brittena w Teatrze Wielkim w Poznaniu wykonywał rolę tytułową, a także członek chóru dziecięcego, biorącego udział w spektaklach Brundibar Hansa Krasy i Wigilie Polskie Barbary Wachowicz.

Inne:

Adam łączy intensywną pracę nad rozwojem swoich umiejętności skrzypcowych z aktywnym uczestnictwem w szeregu form artystycznej oraz społecznej działalności. Brał udział w szkolnej inscenizacji bajki Czerwony Kapturek, w której brawurowo odgrywał rolę Wilka. Adam od wielu lat występuje z Siewcami Lednickimi. Aktywnie uczestniczył w oprawie muzycznej wielu uroczystości na Polach Lednickich, a także na Jamnej – ośrodku Dominikanów.

 

Izabela Żurczak

 

rocznik:            1995

szkoła:             OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w ZSM w Poznaniu

instrument:   klarnet

klasa:               Krzysztof Mayer

 

Edukację muzyczną na klarnecie rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu, którą ukończyła w 2008 roku. Obecnie jest uczennicą klasy maturalnej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu w Zespole Szkół Muzycznych. Cały czas pracuje pod kierunkiem Krzysztofa Mayera.

W duecie z gitarzystą Wiktorem Wilgockim zdobyła I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Kielcach i II miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Trzęsaczu.

 

Lee Eun-Seon

 

rocznik:            2005

szkoła:             PSM I st. im. Karola Kurpińskiego w ZSM w Poznaniu

instrument:   skrzypce

klasa:               Eliza Schubert-Pietrzak

 

 

Uczennica trzeciej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Jest laureatką konkursów skrzypcowych: VI Międzyszkolny Konkurs Małego Skrzypka w Lesznie – I Nagroda (2014), XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant” w Sochaczewie – I Nagroda (2014), XXIV Wielkopolski Konkurs Wykonawczy w Poznaniu – II Miejsce (2014), I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy uczniów szkół muzycznych I stopnia w Lublinie – III Miejsce (2014). Stypendystka Stowarzyszenia Muzycznego Vividus w roku szkolnym 2014/2015.

Lee Eun-Seon aktywnie uczestniczy w artystycznym życiu szkoły. Bierze regularnie udział w koncertach i warsztatach organizowanych na terenie szkoły, a także reprezentuje szkołę na zewnątrz. Gra nadobowiązkowo w szkolnej orkiestrze kameralnej PSM I stopnia, jest również członkiem zespołu kameralnego.

 

 

Emilia Stępień

 

rocznik:            1995

szkoła:             POSM I st. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

instrument:   altówka

klasa:               Łukasz Kierończyk

 

Naukę rozpoczęła w wieku 9 lat od gry na skrzypcach. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Wieluniu w klasie mgr Beaty Sporeckiej-Tobijańskiej i mgr Niny Slavko. Swoją edukację artystyczną kontynuowała w klasie altówki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Od 2012 roku jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu, gdzie kształci się w klasie mgr Łukasza Kierończyka.

Jest laureatką ogólnopolskich konkursów altówkowych: wyróżnienie na V Wrocławskim Konkursie Młodych Altowiolistów (2011), I miejsce na III Konkursie Altówkowym w Żywcu (2012), II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Dominika Rutkowskiego w Szczecinie (2012), wyróżnienie I stopnia w III Skierniewickich Spotkaniach Młodych Altowiolistów (2014), II miejsce na V Konkursie Altówkowym w Żywcu (2014).

W 2013 r. brała udział w IX Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu. Ponadto jest laureatką III miejsca na XVI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze oraz stypendystką Nagrody Miasta Poznania.

Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod okiem znakomitych profesorów, m.in. dr Katarzyny Budnik-Gałązki, prof. Hansa Joachima Greinera, prof. Aureliusza Golińskiego, prof. zw. Marcina Baranowskiego, dr Ewy Guzowskiej, dr hab. Michała Mickera, mgr Jana Romanowskiego.

Brała udział w licznych projektach orkiestrowych, w tym w III Sesji Międzynarodowej Orkiestry Symfonicznej Grundtviga w Polsce i na Litwie. Uczestniczyła również w wykonaniu Orawy Wojciecha Kilara podczas Festiwalu „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie.

W lipcu 2014 roku wystąpiła na Sali Balowej Zamku w Łańcucie podczas koncertu „Mistrz i uczeń” dr Katarzyny Budnik-Gałązki.

 

 fot. Magdalena Ośko

 

Na plakacie wykorzystano wektorowy element graficzny ze strony freepik.com

Powrót do góry