Łabędzie

 „…życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć.” – mówi choreograf T. S. Berg. Tym razem do tańca zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące.

„Łabędzie” to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością. W ramach projektu, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadzi otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, authentic movement czy floorwork). Część warsztatowa poprzedza stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu. Dlaczego? Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli balet, temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie zbadać czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pomoże uczestnikom uwierzyć, że też potrafią latać.

Chcesz dołączyć lub dowiedzieć się więcej? Napisz: edukacja@opera.poznan.pl

Termin warsztatów: 23.05 – 27.06.2022r. (poniedziałki, 3 grupy warsztatowe)

Próby do spektaklu: od 16.08.2022r.

Premiera spektaklu: 28.10.2022r.

[PUBLIKACJA PODSUMOWUJĄCA]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego 

Logotypy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl

Program Kultura Dostępna "Łabędzie" wartość dofinansowania 50 000 zł (całkowita wartość zadania: 62 500 zł)

 

 Trojaⁿ

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w kwocie 12500,00 zł

Partnerzy w realizacji projektu:

Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski

Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących

Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)

Fundacja Szansa dla Niewidomych - Tyflopunkt w Poznaniu

 Projekt otrzymał nominację do nagrody Fedora Education Prize 2022

Więcej: https://www.fedora-platform.com/funding-programmes/shortlist#education