BIAŁA BLUZKA Agnieszka Osiecka

BIAŁA BLUZKA Agnieszka Osiecka

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie,

w związku z zaleceniami ministra kultury o zamknięciu instytucji kultury w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce spektakl "Biała bluzka" z Och-Teatru, które miał odbyć się 22 marca w Teatrze Wielkim został przeniesiony na dzień 18 maja 2020 (godzina bez zmian).

Zakupione bilety zachowują ważność. Prośbę o ewentualne dokonanie zwrotu można przesłać na adres rezerwacja@gruv-art.com.pl do dnia 22.03.2020. W późniejszym czasie, zwroty nie będą honorowane.

W celu otrzymania zwrotu prosimy o przesłanie danych podanych podczas zakupu: imię i nazwisko oraz  adres e-mail. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, z zastrzeżeniem do 31 dni.

Z pozdrowieniami,

organizator GRUV ART

Na zaproszenie Agencji GRUV ART

Biała Bluzka
wg opowiadania Agnieszki Osieckiej

18.05.2020r. o godz. 18:00
w Teatrze Wielkim w Poznaniu

 

W roli Elżbiety Krystyna Janda
Zespół w składzie:
Janusz Bogacki – fortepian
Tomasz Bogacki – gitara
Paweł Pańta – kontrabas
Bogdan Kulik – perkusja

 

Adaptacja i reżyseria: Magda Umer
Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki

Koncepcja scenograficzna: Magda Umer

Czas trwania spektaklu: 100 minut, bez przerwy

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji (…). Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego.  W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Fragmenty recenzji:

„(…)Siłą tego spektaklu (lecz, jak widać, siłą niejedyną) jest rewelacyjna kreacja Krystyny Jandy. Od niemal pierwszej minuty wytwarza ona niesamowite napięcie, sprawiające, że wierzymy w każde słowo, które pada na scenie. O atmosferze przedstawienia decyduje w dużej mierze jej energia i jej zaangażowanie. Ta moc, czystość przekazu wiąże się również ze sposobem zaaranżowania przestrzeni scenicznej. Janda większość spektaklu spędza na obrotowym krześle, z którego zarówno mówi teksty napisane przez Elżbietę, jak i wysłuchuje odpowiedzi Krystyny. W tle znajduje się telebim, na którym wyświetlana jest twarz aktorki. To również dzięki temu każdy jej gest nabiera szczególnego wymiaru. Najmniejsza zmiana mimiki czy odmienne spojrzenie pociąga za sobą zmianę całej atmosfery spektaklu.

Osobne słowa pochwały należą się również zespołowi akompaniującemu. „Biała bluzka” to wszak spektakl muzyczny i bez wyśmienitych aranżacji kultowych już piosenek trudno byłoby się obejść. Również ostatnia scena, gdy Janda śpiewa „Orszaki, dworaki” nabiera mocy w dużej mierze dzięki aranżacji muzycznej.(…)” /Barbara Englender /Dziennik Teatralny Katowice

„Biała bluzka” w wykonaniu Krystyny Jandy miała premierę w 1987 r. i odniosła niebywały sukces. Aktorka, decydując się na ponowne założenie białej bluzki, doskonale zdawała sobie sprawę, iż przyjdzie jej zmierzyć się z własną legendą. Mogła polec, ale wygrała, z pomocą reżyserującej przedstawienie (podobnie jak poprzednio) Magdy Umer.

Najkrótsza recenzja ze spektaklu w stołecznym Och-teatrze mogłaby brzmieć: Janda jest niesamowita! Prawie dwie godziny sama na scenie i jeszcze na ekranach w wielkich zbliżeniach, żebyśmy lepiej widzieli, ile daje z siebie w każdym epizodzie. Kiedy zaś w finale, już po pierwszych oklaskach, staje przed orkiestrą i śpiewa „Historio, historio, ty żarłoczny micie, co dla ciebie znaczy jedno ludzkie życie?!”, nie mamy wątpliwości, że to nie żadna powtórka z rozrywki czy przeżyjmy to jeszcze raz, ale wciągający, współczesny spektakl. /Zdzisław Pietrasik / Polityka, nr 25/2010                                            
Materiały informacyjne na podstawie strony
 http://www.ochteatr.com.pl/och-spektakle


Fot. Robert Jaworski

 

Producent spektaklu: OCH-TEATR

Organizator Poznańskiej Premiery: GRUV ART

Kalendarium

18:00  
scena duża
Powrót do góry