Oke Alan

Alan Oke


Studiował w Royal Scottish Academy of Music & Drama w Glasgow oraz u Hansa Hottera w Monachium.

Swoją karierę rozpoczął jako baryton, a jako tenor zadebiutował w 1992. Od tego czasu wykonuje głównie repertuar tenorowy, w tym partie takie jak: Rodolfo (Cyganeria), Alfredo (Traviata), Pinkerton (Madame Butterfly), Števa (Jenůfa), Borys (Katia Kabanowa), M.K. Gandhi (Satyagraha), Czterech Służących (Opowieści Hoffmanna), Nauczyciel (Przygody Lisiczki Chytruski), Don Basilio (Wesele Figara). Współpracuje z Glyndebourne Festival Opera, Scottish Opera, Opera North, Covent Garden, English National Opera, Canadian Opera Company, Metropolitan Opera. Występuje także w Edynburgu, Aldeburghu, Brighton, Bregencji, na festiwalach w Rawennie i na BBC Proms.

 

Od niedawna specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX wieku i najnowszej, śpiewając partie takie jak Mao (Nixon in China) na BBC Proms I na Berlin Festival, Caliban (Burza) w Metropolitan Opera, Hiereus/the Translator (The Minotaur) i Old Man Marshall (Anna Nicole) w Covent Garden, Książę / Służący / Markiz (Lulu) w Welsh National Opera.

 

Wykonał partię Petera Grimesa na Aldeburgh Festival jako część obchodów setnej rocznicy urodzin Brittena. Ponadto wystąpił w roli Aschenbacha (Śmierć w Wenecji) i jako Captain Vere (Billy Budd) w Teatro Carlo Felice.

Powrót do góry