Chodowicz Wioletta

Wioletta Chodowicz


Urodzona 28 września 1975 roku w Radomiu. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Agaty Młynarskiej (dyplom z wyróżnieniem, 2002). W roku akademickim 2001/2002 była stypendystką Ministra Kultury.

Jest laureatką szeregu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, m.in. w 2001 roku zdobyła I nagrodę i nagrodę specjalną na Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hariclei Darcleè w Brăila (Rumunia), a w roku 2002 I nagrodę i nagrodę specjalną na VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju. W roku 2004 będąc finalistką V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, otrzymała wyróżnienie za najlepsze wykonanie arii Halki. Znalazła się również w półfinale konkursu Maria Callas Grand Prix w Atenach (2005) oraz w finale Concorso di Stefano w Trapani (2006).

Zadebiutowała w 2002 roku na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu jako Hrabina w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W latach 2003-2008 jako solistka Opery Wrocławskiej kreowała m.in. role Paminy w Czarodziejskim flecie, Fiordiligi w Così fan tutte Mozarta, Mimi w Cyganerii Giacomo Pucciniego, tytułowej Halki w operze Stanisława Moniuszki, Micaëli w Carmen Georgesa Bizeta, Agaty w Wolnym Strzelcu Carla Marii von Webera, tytułowej Hagith w operze Karola Szymanowskiego, czy Helmwige w Walkirii Ryszarda Wagnera. Za osiągnięcia artystyczne w sezonie 2005/2006 otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii „Osobowość Twórcza”.

W 2004 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w Halce Moniuszki. Śpiewała tam również partię Donny Anny w Don Giovannim Mozarta oraz Marii w Wozzecku Albana Berga.

Repertuar koncertowy artystki obejmuje takie dzieła, jak: Requiem Gabriela Fauré, IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, Te Deum Antona Brucknera, Requiem Giuseppe Verdiego, Pieśń o nocy Szymanowskiego, Symfonię pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, II Symfonię Mahlera, Vier letzte Lieder Ryszarda Straussa.

Artystka występowała na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak: Young Euro Classic w Berlinie, Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Cervantino Festival w Guanajuato (Meksyk).

W 2008 roku wystąpiła z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, wykonując tytułową partię w koncertowej wersji opery Maria Romana Statkowskiego (w kwietniu 2010 ukazało się nagranie tego koncertu). Rok 2009 przyniósł występy w Operze Narodowej w Pradze, gdzie zaśpiewała Tatianę w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego i tytułową Rusałkę w operze Antonína Dvořáka oraz na scenie Welsh National Opera w Cardiff, jako Maria w Wozzecku Berga.

Ostatnie sukcesy artystki to kreacje tytułowych ról w Rusałce Dvořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi i Katji Kabanowej Leoša Janáčka w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a także Giovannie d'Arco Verdiego, wykonywanej w wersji koncertowej pod batutą Łukasza Borowicza w Filharmonii Poznańskiej. Artystka występowała także jako Hrabina w inscenizacji Wesela Figara na scenie warszawskiej Opery Narodowej.

Wioletta Chodowicz otrzymała Paszport „Polityki” 2010 w kategorii „Muzyka Poważna”, m.in. za – cytując słowa Doroty Kozińskiej, jednej z grona nominujących – „wstrząsającą kreację Katji Kabanovej, ozdobę świetnej inscenizacji opery Janačka w Operze Narodowej, oraz wzruszającą rolę Rusałki, która uratowała nieudaną inscenizację opery Dvořáka w Łodzi. Za fenomenalną technikę wokalną, wybitny talent aktorski, doskonałe wyczucie tekstu i prawdę sceniczną”.

public.common.backtop