Robimy operę!

Co to jest opera? To ten duży budynek z Pegazem na szczycie. Prawda, ale sercem opery są artystyczne działania, które odbywają się na scenie i we wszystkich innych jej zakamarkach – w orkiestrionie, w salach prób, w pracowniach, a nawet na korytarzach. Chcielibyśmy, żebyście kawałek takiej opery zabrali ze sobą do domu i dlatego zapraszamy Was na cykl warsztatów, na których z rzeczy codziennego użytku, z pozostałości czy po prostu ze śmieci wspólnie stworzymy coś wyjątkowo operowego.

Warsztaty online: Instrumenty ze śmieci i innych rzeczy, które mamy w domu

Robimy operę: Scenografia (dla rodzin z dziećmi w wieku 7-11 lat) - ODWOŁANY

Data: 22 marca 2020r. godz. 12.00 – 13.30

By zabłysnąć, olbrzymia wyobraźnia operowych twórców potrzebuje świateł sceny. Zapraszamy osoby obdarzone nie mniejszą fantazją – DZIECI (i wspierających je opiekunów) – do stworzenia barwnego świata scenicznych dekoracji z odpadów, kartonów, foli, kapsli, tkanin i innych skarbów, które znaleźć można w każdym domu. Uwaga! Świetna zabawa jest gwarantowanym efektem ubocznym naszych działań.

Prowadzenie: Julia Kosek - Autorka kostiumów, scenografii, wideo i reżyserii światła do spektakli operowych, baletowych i teatralnych. W latach 2011 - 2018 współtworzyła Teatr Automaton, odpowiadając za warstwę wizualną eksperymentalnych spektakli teatralnych. W operze zadebiutowała w 2015 roku jako autorka kostiumów do Pajaców R. Leoncavallo (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu). Zaprojektowała kostiumy i scenografię między innymi do oper Ariodante (Warszawska Opera Kameralna) i Klothó -Thread of the Tales (29. Music Biennale Zagreb, Croatian National Theatre Ivan pl. Zajc Rijeka) oraz Ofelia (Teatr Wielki w Poznaniu), spektaklu baletowego Kafka/Schulz: objawienia i herezje (Teatr Wielki w Poznaniu) i opery dla dzieci Gwiezdnik (Scena Wspólna w Poznaniu). Ostatnio stworzyła światło i scenografię do monoopery performatywnej Entropia (CK Zamek w Poznaniu).

Warsztat 1 – Instrumenty (dla rodzin z dziećmi w wieku 7-11 lat)

Data: 1 grudnia 2019r. godz. 12.00 – 13.00

We współczesnym świecie muzycznym nie tylko wszystko może stać się muzyką, ale też wszystko może być instrumentem. Więcej – każdy z nas może być twórcą. Zapraszamy Was do wspólnego budowania instrumentów, wydobywania dźwięków i muzykowania na tysiąc sposobów!

Prowadzenie: Monika i Hubert Wińczyk – para artystów, których wrażliwość na klimat i zmiany klimatyczne popycha do myślenia o przyszłości i o tym ile na co dzień każdy i każda z nas generuje śmieci/odpadków i czy możemy jeszcze coś z nich odzyskać wprowadzając w nasze życie ideę zero_waste. W ramach swoich działaniach artystycznych, społecznych, aktywistycznych i edukacyjnych zapraszają m.in. na warsztaty  dźwiękowo-plastyczno-ekologiczne, podczas których, np. z odpadków powstają instrumenty, głównie z rodziny instrumentów perkusyjnych, jak grzechotki, kołatki, świstaki.

Warsztat 2 – Kostiumy (dla rodzin z dziećmi w wieku 5-11 lat)

Data: 26 stycznia 2020r. godz. 12.00 – 13.30

W karnawale nie tylko w teatrze potrzebne są kostiumy. Jeśli wybieracie się na bal lub maskaradę, ale nie bardzo wiecie jak stworzyć wymarzoną kreację – zapraszamy do nas! Uruchomimy wyobraźnię, weźmiemy sprawy (i narzędzia) w swoje ręce i wspólnie stworzymy elementy kostiumów z tego, co można znaleźć w niemal każdej szafie.

Prowadzenie: Maria-Magdalena Wawrzyńczyk - Absolwentka Projektowania Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podczas studiów była zaangażowana w wiele działań na terenie uczelni i nie tylko (Praskie Quadriennale, World Stage Design, FAMA). Miała możliwość zrealizowania indywidualnych projektów, jak i prac grupowych. Brała udział w wielu warsztatach zorganizowanych w kraju i za granicą. Poza działalnością scenograficzną, zajmuję się organizacją i produkcją wydarzeń kulturalnych oraz prowadzeniem autorskich warsztatów plastycznych. Pracuje m.in. dla Fundacji Serdecznik, Fundacji Asocjacji 2006, Teatru Korkoro.

Cyklowi warsztatów patronuje Enea – Mecenas Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu

Co to?

Zainspirowani działaniami wokół pierwszej premiery tego sezonu zapraszamy w ciągu całego sezonu na warsztaty z upcyklingu, w trakcie których wraz z zaproszonymi artystami będziemy wytwarzać przedmioty związane z teatrem muzycznym.

Dla kogo?

Dla rodzin z dziećmi – prosimy o zwrócenie uwagi na dokładną kategorię wiekową podaną przy opisie konkretnego warsztatu.

Jak długo?

Warsztat trwa 60-90 minut.

Ile kosztuje?

10zł/osoba (bilety do zakupu w kasie biletowej Teatru oraz na stronie www.bilety.opera.poznan.pl)

szczegółowe informacje:

e-mail: edukacja@opera.poznan.pl

tel. (61) 65 90 266

public.common.backtop