Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Sprzedaż biletów rozpocznie się w poniedziałek 29 października od godz. 13.00. Bilety można kupić wyłącznie w kasie biletowej. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 4 bilety.

Serdecznie zapraszamy do gmachu poznańskiej opery by wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu koncert to okazja do przypomnienia sobie jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada. Z okazji wyjątkowości setnej rocznicy przygotowany został specjalny program: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Zostanie on wykonany przez pianistę Pawła Kowalskiego oraz orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury.

Koncert fortepianowy a-moll op. 17
Ignacego Jana Paderewskiego to jeden znajbardziej znanych w repertuarze artysty. Powstawał na przełomie kilku lat. Pierwsze fragmenty dzieła datuje się na 1882 rok, a więc pisane były ręka zaledwie dwudziestodwulatka. Ostateczny kształt osiągnął 6 lat później. Jak podkreślają muzykolodzy melancholia i liryzm początkowych partii dzieła znakomicie łączą się z finałowym pełnym ekspresji rondem. 

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego w pewien sposób zamyka i zbiera w sobie doświadczenia z okresu, kiedy kompozytor, jeszcze wierny ideałom przedwojennym, poszukiwał sposobu na odzyskanie klasycznej dyscypliny muzycznej oraz trzymał się blisko drogi, wyznaczonej przez twórców zafascynowanych folklorem, jak Szymanowski i Bartók. Chociaż Lutosławski miał niedługo odkryć dla siebie i dla innych odmienny świat dźwiękowy, to właśnie ten utwór reprezentuje dziś w sposób najpełniejszy te wczesne ideały, które miały się przecież jeszcze odezwać echem w jego najpóźniejszych arcydziełach. 

Paweł Kowalski – fortepian

dyrygent Gabriel Chmura

orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

prowadzenie koncertu – Jaromir Trafankowski

Calendar

public.common.backtop