Staniek Jarosław

Jarosław Staniek

Choreograf i reżyser przedstawień muzycznych. Ma w swoim dorobku choreografie do blisko 200 spektakli teatralnych, operowych, a także filmów, programów TV, koncertów, teledysków. Zrealizował jako choreograf i reżyser największe klasyczne tytuły musicalowe: West Side Story, Jesus Christ Superstar, Hair, Grease, Footloose, Fame, Chicago - zarówno w Polsce jak i w Europie (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Holandia, Czechy, Słowacja). Współpracował z takimi gwiazdami jak Nick Cave, Malcolm McDowell, Dee Dee Bridgewater, Heather Graham.

Realizuje też własne spektakle m.in. Opentaniec (Pomorska Nagroda Artystyczna 2004), hiphopowy projekt teatralny 12 ławek (Nagroda Prezydenta Gdyni 2006), Metropolish –Telesocjostory” (nagroda: Podlaskie Przedsięwzięcie Roku 2010). 

Pracował w teatrach operowych w Niemczech, Holandii, oraz praktycznie we wszystkich teatrach muzycznych w Polsce.

Jest autorem choreografii zaprezentowanej podczas ceremonii przedmeczowych Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 (Stadion Narodowy w Warszawie).

Często angażuje się w pracę przy spektaklach dramatycznych oraz tworzy oryginalne widowiska i spektakle muzyczne: Sen nocy letniej (Teatr Muzyczny w Gdyni), Mistrz i Małgorzata (Teatr Capitol, Wrocław), „Tu-wim” (Teatr Powszechny w Łodzi, nagroda: Złota Maska 2014).

W kinach można było niedawno oglądać film „Serce, Serduszko” Jana Jakuba Kolskiego z jego choreografią oraz wielokrotnie nagradzany na największych festiwalach filmowych ( np. Sundance Film Festiwal ) pierwszy polski musical grozy zatytułowany Córki Dancingu (The Lure) (premiera FPFF w Gdyni - 2015).

Świetnie przyjęta została premiera musicalu Doktor Żywago w Operze Podlaskiej w Białymstoku oraz Czarownice z Eastwick w Teatrze Syrena w Warszawie. Znakomicie też oceniono choreografię do bydgoskiej realizacji Awantury w Recco. Najnowsza premiera to Opera za trzy grosze zrealizowana w Krakowskim Teatrze Variete.

public.common.backtop