Finał European Opera-directing Prize

 

19 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbył się finał jedenastej edycji European Opera-directing Prize, międzynarodowego konkursu reżyserii operowej. Zwycięski zespół przekonał jurorów profesjonalnym przygotowaniem i szczegółową znajomością dzieła. Koncepcja zaprezentowana przez Ilarię Lanzino (reżyserka) i Leifa-Erika Heine (scenograf) twórczo balansuje pomiędzy tradycją a współczesną interpretacją. Zapowiada się niezwykły „Straszny dwór”. Premiera planowana jest w Poznaniu na rok 2021.

 

European Opera-directing Prize przyznawana jest co dwa lata. W jury zasiadają największe nazwiska teatru operowego. Tym razem byli to: reżyser David Pountney, Carolin Wielpütz (dyrektor artystyczna ds. opery w Bonn), Ulrich Lenz (dramaturg berlińskiej Komische Oper). Jury przewodniczyła dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu – Renata Borowska-Juszczyńska. Organizatorami konkursu są Camerata Nuova i stowarzyszenie Opera Europa.

 

Teatr Wielki w Poznaniu od lat chętnie wspiera młodych twórców, czego przykładem była choćby działalność Laboratorium Teatru Operowego. W repertuarze poznańskiej opery znajdują się spektakle stworzone przez uznanych realizatorów młodego pokolenia, jak Karolina Sofulak, Margo Zālīte czy Gerard Jones.

public.common.backtop