Clug Edward

Edward Clug

Słoweński choreograf, dyrektor artystyczny baletu Słoweńskiego Teatru Narodowego w Mariborze

Urodził się w Beius w Rumunii. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Klużu-Napoce w 1991 roku. W tym samym roku po raz pierwszy dostał angaż w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze i poświęcił Słowenii swoją ponad 30-letnią karierę. Stosunkowo wcześnie odkrył swoje powołanie do choreografii i po kilku udanych pracach został mianowany dyrektorem artystycznym baletu w 2003 roku. W 2005 roku stworzył Radio & Juliet na podstawie muzyki Radiohead, które stało się międzynarodowym hitem i zwróciło na niego międzynarodową uwagę. Jego unikalna interpretacja Sacre du Printemps Strawińskiego z 2012 roku i przełom w jego pierwszym pełnometrażowym balecie narracyjnym Peer Gynt w 2015 roku przyczyniły się do określenia go ważnym głosem choreograficznym swojego pokolenia. Rozpoczął współpracę z  zespołami baletowymi na całym świecie i udało mu się umieścić zespół Maribor Ballet na międzynarodowej mapie tanecznej. Przez lata Clug nawiązał silną relację z Stuttgart Ballet, gdzie w tej chwili przygotowuje się do premiery nowej wersji Dziadka do Orzechów. Nawiązał silne więzi z baletem w Zurychu, gdzie w 2018 roku stworzył cieszący się uznaniem pełnometrażowy balet Faust.

W ostatnich latach rozpoczął owocną współpracę z Holenderskim Teatrem Tańca, gdzie stworzył kilka projektów dla NDT2 i NDT1. Został również zaproszony do stworzenia nowych dzieł dla Baletu Bolszoj w Moskwie, gdzie ostatnio udało mu się zmierzyć z „niemożliwym” arcydziełem Bułhakowa Mistrz i Małgorzata.

Za swoją twórczość otrzymał kilka nagród krajowych i międzynarodowych, nominowany do prestiżowej nagrody Benois de la Danse w 2017 roku oraz do Niemieckiej Nagrody Teatralnej Der Faust w 2019 roku. W 2022 roku został odznaczony Srebrnym Orderem Zasługi przez państwo Słowenii oraz Medal Zasługi Kulturalnej państwa rumuńskiego za jego wkład w kulturę.

public.common.backtop