Zmarł Maestro Gabriel Chmura (1946-2020)

 

KSIĘGA KONDOLENCYJNA DEDYKOWANA GABRIELOWI CHMURZE

 

Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo… W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek.

Od siebie i osób, z którymi współpracował, wymagał najwyższego profesjonalizmu i zaangażowania. Stawiał ogromne wyzwania – sobie, Teatrowi i naszej widowni. Monumentalne dzieła Wagnera, znakomite kompozycje Mieczysława Weinberga czy wspólne odkrywanie na nowo twórczości Stanisława Moniuszki… Nie raz martwiliśmy się, czy i tym razem wszystko się uda, ale to Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać.

Gabriel Chmura wśród wielu kompozycji, którymi dyrygował, ukochał szczególnie Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa. Brahms o swoim utworze mówił, że to nie „niemieckie” requiem, a „ludzkie” – tak głęboko i w przejmujący sposób opisujące człowieka. I może w tym wyborze tkwi prawda o Gabrielu Chmurze – Muzyku i Człowieku.

Maestro, choć bez Twojej batuty i ciętej riposty będzie o wiele trudniej, obiecujemy nie zwalniać tempa! Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje.

Dyrekcja i Zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu

Gabriel Chmura (1946-2020) – jeden z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywca m. in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Maestro Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami różnych kontynentów, takimi jak Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo. Sprawował kierownictwo artystyczne nad znakomitymi zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007). A od roku 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło stu latach nieobecność na polskich scenach Śpiewaków norymberskich R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad Faustem Gounoda, Macbethem Verdiego, Jenůfą Janáčka, Don Giovannim i Czarodziejskim fletem Mozarta. Ostatni koncert, który poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października 2020.

fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz

Powrót do góry