Ilona Binarsch
Biogram
Scenografka, projektantka kostiumów w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych, lalkowych, w teatrze tańca i filmie. Jej praca dyplomowa – kostiumy i scenografia do sztuki Ubu król, czyli Polacy A. Jarry'ego zdobyła Główną Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Dyplom ze Scenografii. Była stypendystką Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki w Pracowni Szkła i Projektowania Biżuterii.
Współpracowała z wieloma reżyserami, m.in. z Michałem Znanieckim, dla którego zrealizowała kostiumy do Napoju miłosnego i Otella (Opera Wrocławska) oraz Producentów (Teatr Rozrywki w Chorzowie) oraz z Karoliną Sofulak Turandot (Opera Krakowska) i Napój miłosny (Opera Śląska). Projektowała kostiumy do debiutanckiego filmu Zbigniewa Libery Walser.
Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca i innymi grupami tańca współczesnego i nowoczesnego. Dla Teatru Telewizji zaprojektowała m.in. kostiumy do poetyckiego przedstawienia Umarli ze Spoon River w reż. Jolanty Ptaszyńskiej. Współtworzyła polskie wystawienia musicali: Wonderful Town (Teatr Muzyczny w Łodzi), Zakonnica w przebraniu (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Czarownice z Eastwick i Rodzina Addamsów (Teatr Syrena w Warszawie), Sunset Boulevard (Opera Nova szczy). Z Robertem Talarczykiem zrealizowała musical My Fair Lady w Operze Śląskiej, spektakle Sztuka mięsa i W 80 dni dookoła świata, Tam i z powrotem w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Inwazję jaszczurów w Teatrze w Legnicy.Współpracuje z Kabaretem Moralnego Niepokoju, jest też autorką kostiumów do I sezonu Ucha Prezesa. Film Ewa w reżyserii Ingmara Villqista i Adama Sikory, do którego przygotowała kostiumy, został uhonorowany nagrodą na Festiwalu Era Nowe Horyzonty. W 2017 roku swoją premierę miały filmy Gwiazdy w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego oraz Niewidzialne w reżyserii Pawła Sali, do których przygotowała kostiumy.
Jej prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, w Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. W 2018 otrzymała nominację do Złotej Maski za scenografię i kostiumy do spektaklu Wanda (Teatr Polski Bielsko-Biała). Ilona Binarsch otrzymała także stypendium artystyczne za osiągnięcia w dziedzinie projektowania scenografii i kostiumów oraz Nagrodę Artystyczną miasta Poznania w w/w dziedzinie.
Jest także autorką obrazów, plakatów i instalacji artystycznych. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach. Artystka tworzy kompletne, koncepcyjne projekty, respektujące źródła, ale kreatywnie przekraczające granice. Jest nieszablonowa, czemu sprzyja wszechstronność jej doświadczeń.
fot. Andrzej Makowski