Binarsch Ilona

Ilona Binarsch

Scenografka, projektantka kostiumów w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych, lalkowych, w teatrze tańca i filmie. Jej praca dyplomowa – kostiumy i scenografia do sztuki Ubu król, czyli Polacy A. Jarry'ego zdobyła Główną Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Dyplom ze Scenografii. Była stypendystką Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki w Pracowni Szkła i Projektowania Biżuterii.

Współpracowała z wieloma reżyserami, m.in. z Michałem Znanieckim, dla którego zrealizowała kostiumy do Napoju miłosnego i Otella (Opera Wrocławska) oraz Producentów (Teatr Rozrywki w Chorzowie) oraz z Karoliną Sofulak Turandot (Opera Krakowska) i Napój miłosny (Opera Śląska). Projektowała kostiumy do debiutanckiego filmu Zbigniewa Libery Walser.

Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca i innymi grupami tańca współczesnego i nowoczesnego. Dla Teatru Telewizji zaprojektowała m.in. kostiumy do poetyckiego przedstawienia Umarli ze Spoon River w reż. Jolanty Ptaszyńskiej. Współtworzyła polskie wystawienia musicali: Wonderful Town (Teatr Muzyczny w Łodzi), Zakonnica w przebraniu (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Czarownice z Eastwick i Rodzina Addamsów (Teatr Syrena w Warszawie), Sunset Boulevard (Opera Nova szczy). Z Robertem Talarczykiem zrealizowała musical My Fair Lady w Operze Śląskiej, spektakle Sztuka mięsa i W 80 dni dookoła świata, Tam i z powrotem w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Inwazję jaszczurów w Teatrze w Legnicy.Współpracuje z Kabaretem Moralnego Niepokoju, jest też autorką kostiumów do I sezonu Ucha Prezesa. Film Ewa w reżyserii Ingmara Villqista i Adama Sikory, do którego przygotowała kostiumy, został uhonorowany nagrodą na Festiwalu Era Nowe Horyzonty. W 2017 roku swoją premierę miały filmy Gwiazdy w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego oraz Niewidzialne w reżyserii Pawła Sali, do których przygotowała kostiumy.

Jej prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, w Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. W 2018 otrzymała nominację do Złotej Maski za scenografię i kostiumy do spektaklu Wanda (Teatr Polski Bielsko-Biała). Ilona Binarsch otrzymała także stypendium artystyczne za osiągnięcia w dziedzinie projektowania scenografii i kostiumów oraz Nagrodę Artystyczną miasta Poznania w w/w dziedzinie.

Jest także autorką obrazów, plakatów i instalacji artystycznych. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach. Artystka tworzy kompletne, koncepcyjne projekty, respektujące źródła, ale kreatywnie przekraczające granice. Jest nieszablonowa, czemu sprzyja wszechstronność jej doświadczeń.

 

fot. Andrzej Makowski

public.common.backtop