Baklan Alexei

Alexei Baklan

 

Urodził się w Kijowie (1961). Jest absolwentem tamtejszego Konserwatorium w klasie dyrygentury. Od 1995 r. jest także głównym dyrygentem w Kiev Municipal Opera and Ballet Theatre for Children and Youth, w którym od 2008 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego. Z orkiestrą tego teatru odbył liczne tournée zagraniczne, m.in. do Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej oraz Libanu. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt premier, przede wszystkim baletowych. W 1994 r. zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta baletu podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Kijowie.

Koncertował z wieloma orkiestrami, m.in.: Tokyo Philharmonic Orchestra (Japonia), Madrid Symphony Orchestra (Hiszpania), Mexico City Orchestra Los Americas (Meksyk), Symphony Orchestra of Slovenian National Opera, Hamilton Ballet Orchestra (Kanada). W latach 2010-2020 współpracowała z Teatro Massimo w Palermo, Teatro San Carlo w Neapolu, Teatro Carlo Felici w Genoui oraz z Les Grand Ballet Montréal.

Współpracuje z Nowym Teatrem Narodowym w Tokio, gdzie dyryguje gościnnie klasycznymi baletami, a także z hiszpańskim zespołem baletowym Barcelona Ballet. Gościnnie występuje również w Opera Roma, Den Norske Opera & Ballett w Oslo i w Operze Królewskiej w Sztokholmie.

public.common.backtop