Śmiłek Wojciech

Wojciech Śmiłek


Wojciech Śmiłek studiował śpiew solowy w Krakowie i Paryżu, później doskonalił swoją technikę na kursach mistrzowskich. W 1992 roku wygrał Konkurs Wokalny Belliniego na Sycylii. Zadebiutował na Festiwalu  Radia Fancuskiego w Montpellier . Debiutanckimi rolami były: Jorgo w Stifelio Verdiego, Książę Gremin w Onieginie, jak również Frère Laurent w Romeo et Juliette Gounoda w Opera  Royal de Wallonie .

Wojciech Śmiłek regularnie  występuje na scenach teatrów operowych  Genewy, Liege, Brukseli, Strasburga, Nantes, Bordeaux, Avignonu, Marsylii, teatru Real w Madrycie, Wiedeńskiej Staatsoper,Opery Monte Carlo, Opery Narodowej Bastylia i teatru Chatelet w Paryżu biorąc udział w produkcjach oper Verdiego, jak Macbeth, Trubadur, Simon Bocanegra, Moc przeznaczenia, Nabucco, Nieszpory sycylijskie, Aida, Luiza Miller, Don Carlos, Rigoletto, Donizettiego Lucja z Lammermoore, Maria Stuard, Favoryta, Belliniego Norma, Pucciniego Turandot, Meyerbeera  Hugenoci, Reyera Salambo, Rienzi, Czajkowskiego Eugeniusz Oniegin, Orleanskaja Diewa, Gounod Faust

Współpracował z wieloma dyrygentami, m. in. z P. Luizzim, V. Jurovskim, M. Minkowskim, P. Steinbergiem, M. Plassonem, E. Pido, M. Bellinim, J. Conlonem, M. Viottim, S. Ozawą, D. Orenem.G.Noseda .G Chmura.

Jest częstym gościem renomowanych festiwali muzycznych jak; Festival de Radio France w Montpellier, Festival Chorégies Oranges, Festival w Carcassonne czy Festival International d'Art Lyrique w Aix- en-Provence.

Spektakle, w których artysta bierze udział są transmitowane przez radia i telewizje .

Mówiąc o projektach na najbliższe sezony warto przytoczyć między innymi serię przedstawień Adrianna Lecouvreur, Tosca  w Operze narodowej Bastylia w Paryżu, Simon Boccanegra, Katia Kabanowa w Avignon i Toulon, Purytanie w Turynie, Don Carlos w Marsyli.

Powrót do góry