Filończyk Andrzej

Andrzej Filończyk

 

Studiuje śpiew w klasie Bogdana Makala na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2014 roku jest uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

Najważniejsze wyróżnienia:

  • I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petrovicach (Czechy, lipiec 2013);
  • II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Muzyka bez Granic” w Druskiennikach (Litwa, sierpień 2013);
  • I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie (listopad 2013);
  • Grand Prix, I miejsce i Nagroda za Najlepsze Wykonanie Arii Polskiej na XIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (kwiecień 2014);
  • I miejsce i Nagroda za Najlepsze Wykonanie Utworu Polskiego w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalny im. Krystyny Jamroz w Kielcach (kwiecień 2014);
  • III miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Impressio Art (lipiec 2014);
  • I miejsce, Nagroda dla Najlepszego Uczestnika Konkursu, Nagroda za Najlepsze Wykonanie Pieśni XX wieku i Nagroda Radia Vltava na Międzynarodowym Konkursie im. Bohuslava Martinu w Pradze (Czechy październik 2014).


W czerwcu 2013 i listopadzie 2014 wykonał partię solową w Mszy Kreolskiej Ariela Ramireza pod batutą Artura Wróbla oraz Alana Urbanka. Brał również udział w Festiwalach Vratislavia Cantans. Na warszawskim festiwalu „Szalone dni muzyki” (wrzesień 2013), wykonał partię solową w Requiem G. Fauré w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W czerwcu 2014 na Leo Festiwalu kreował pierwszoplanową postać Szymona w operze Dwaj Muzykanci Petera Maxwella Daviesa. W grudniu 2014 wystąpił na Gali Sylwestrowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wykonując tytułową partię Wilhelma Tella w finale z opery G. Rossiniego pod batutą Andrieja Jurkiwicza. 31 stycznia 2015 zadebiutował na deskach opery wykonując partię Tonia w operze R. Leoncavalla Pajace w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury. W maju 2015 wykonał partię Komisarza w operze G. Pucciniego Madama Butterfly pod batutą Andrieja Jurkiewicza, natomiast w grudniu 2015 partię Marulla w operze G. Verdiego Rigoletto pod batutą Claudia Montanara na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Zdobył Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury 2015 w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka.
            Swoje umiejętności wokalne rozwijał pod kierunkiem takich pedagogów jak:
Eytan Pessen (Stuttgard), Richard Cross (Stany Zjednoczone), Neil Shicoff (Stany Zjednoczone), Rudolf Piernay (Wielka Brytania), Ryland Davies (Walia), Izabella Kłosińska, Teresa Żylis-Gara, Christina Kluge (Niemcy). Aktywnie brał udział w warsztatach scenicznej gry operowej prowadzonych przez reżysera Lubora Cukra (Opera Narodowa w Pradze).
            Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. W 2015 roku dołączył do grona śpiewaków uhonorowanych nagrodą fundacji Hans und Eugenia Jutting – Stiftung Stendal.

 

Powrót do góry