Eglė, królowa węży - spektakl baletowy Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie

Eglė, królowa węży - spektakl baletowy Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie

Spektakl tańca współczesnego na podstawie libretta Eduardasa Balsysa.

Zostanie pokazany z wcześniej nagraną muzyką w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie pod dyrekcją Modestasa Barkauskasa. 

 

Bilety w cenie 43-50 zł.

Aula Artis - Kutrzeby 10, 61-719 Poznań

 

 

Balet neoklasyczny Eglė žalčių karalienė (Eglė, królowa węży, 1960) Eduardasa Balsysa (1919–1984) – jednej z najbardziej wpływowych postaci w muzyce litewskiej – pozostaje podobno najpopularniejszym i najczęściej wystawianym baletem litewskiego kompozytora. Pisząc go, Balsys czerpał z tytułowego wiersza Salomėji Nėris (1904–1945), opartego na znanej litewskiej baśni ludowej, z licznymi odniesieniami do mitologii bałtyckiej. Balsys podkreślił mitologiczne elementy bajki i umieścił całą gamę ludzkich emocji w centrum akcji dramatu miłości, zdrady i morderstwa. Opowieść rozgrywa się w barwnej orkiestracji, obfitującej w kontrastujące nastroje i rozpoznawalne wpływy muzyki ludowej.

W 2019 roku, z okazji stulecia urodzin Balsysa, na zaproszenie Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, choreograf Martynas Rimeikis stworzył spektakl taneczny oparty na muzyce baletowej. W ścisłej współpracy z innymi członkami zespołu kreatywnego starał się, aby muzyka mówiła sama za siebie i kierowała jego choreograficzną wizją oraz żeby przedstawiła ponadczasową historię miłosną, która rozwija się wokół córki rybaka - Eglė i jej ukochanego, który stał się wężem - Żylwinem. 

Porywająca muzyka baletowa Balsysa zdaje się wytrzymywać próbę czasu i tchnie nowe życie w tę oryginalną produkcję, która mówi językiem tańca współczesnego. Spektakl został wymieniony wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku 2019 na Litwie i zdobył kilka ważnych wyróżnień, w tym dwa Złote Krzyże Sceny (najbardziej prestiżowa nagroda teatralna na Litwie).

 

Dyrekcja Teatru zastrzega możliwość zmian w repertuarze, obsadach, terminach i formie wydarzenia.

 

 

Galeria

Realizatorzy

Kalendarium

19:00  
Aula Artis

Realizatorzy

choreograf
Martynas Rimeikis
scenograf
Marijus Jacovskis
projektantka kostiumów
Elvita Brazdylytė
projektant oświetlenia
Levas Kleinas

Obsada

dyrygent
Modestas Barkauskas
wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie
Powrót do góry